PARTNER PORTALU
  • BGK

PSL chce zmian w szkolnictwie zawodowym. Na początek

  • aw    25 sierpnia 2016 - 09:42
PSL chce zmian w szkolnictwie zawodowym. Na początek
Prezes PSL Kosiniak-Kamysz (fot.psl.pl)

• 25 sierpnia w Sali Kolumnowej Sejmu odbędzie się debata dotycząca przyszłości szkolnictwa zawodowego.
• To początek cyklu konferencji programowych, z jakimi PSL wychodzi po wakacjach.
• W planach jest też konferencja nt. ochrony zdrowia, gospodarki, sejmik sejmików, czyli zjazd radnych wojewódzkich z całego kraju, projekt wzmacniający uprawnienia sołtysów.
W czwartek (25 sierpnia) o godz. 11 ludowcy oprócz przedstawienia opinii na temat reformy edukacji zaprezentować chcą swój pomysł na rozwój szkolnictwa zawodowego. – Obecnie projekt jest dopracowywany i konsultowany – mówi prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

O zapowiedziach minister edukacji dotyczących powołania szkół branżowych w miejsce zawodówek czytaj tutaj

PSL podkreśla, że chce rozmawiać przede wszystkim z samymi nauczycielami. Lokalni liderzy partii mają zadbać o to, by na spotkaniach obecni byli przedstawiciele środowiska nauczycielskiego z każdego powiatu. Prezes PSL zapowiedział, że o udziale w spotkaniu chce rozmawiać także z prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem. Obecni mają być także samorządowcy i eksperci, m.in. b. wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki.

PSL chce spotkać się także z przedstawicielami świata nauki, środowiskiem akademickim, a na kolejnej konferencji ze środowiskiem medycznym.

– 1 października chciałbym się spotkać z seniorami, emerytami i rencistami, być może z udziałem Związku Emerytów i Rencistów. Dochodzą niepokojące informacje, że w tym roku nie odbędzie się Parlament Seniorów. Wspólnie możemy stworzyć przestrzeń do dyskusji dla seniorów – mówi prezes Kosiniak-Kamysz.

Ważną inicjatywą planowaną przez PSL jest „sejmik sejmików”, który w Łodzi organizują wiceprezes PSL Dariusz Klimczak i przewodniczący sejmiku łódzkiego Marek Mazur. Zaproszeni mają zostać radni wojewódzcy z całego kraju. Samorządowcy chcą w ten sposób zademonstrować sprzeciw wobec zapędów władz centralnych, które odbierają samorządom kolejne kompetencje lub dodają nowe zadania, ale bez ich finansowania.

Prezes Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że posłowie PSL złożą w Sejmie projekt ustawy o sołtysach i radach sołeckich. Szef ludowców powiedział, że miałby on wzmocnić pozycję sołtysów m.in. umożliwiając im występowanie o granty, a także wprowadzić dla nich niewysokie wynagrodzenie, które liczyłoby się do stażu emerytalnego.

– Ta ustawa jest przygotowywana i we wrześniu zostanie złożona w Sejmie – zapowiedział prezes PSL.

Ludowcy szczególnie będą zabiegać o inicjatywę dotyczącą przedłużenia możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę przez rolników. Po wakacjach ludowcy będą też kontynuowali prezentowanie swojego programu gospodarczego. Kulminacja jesiennej inicjatywy będzie miała miejsce 19 listopada na kongresie partii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.