PARTNER PORTALU
  • BGK

PSL cieszy się z 320 mln zł na przedszkola

  • PAP    9 października 2012 - 13:32
PSL cieszy się z 320 mln zł na przedszkola

PSL jest zadowolone, że w przyszłorocznym budżecie państwa znalazło się 320 mln zł na wychowanie przedszkolne.
Ludowcy zwracają uwagę, że dzięki temu będą zasilone budżety samorządów.

Czytaj też: 320 mln zł dotacji przedszkolnej

„Propozycja PSL znalazła odzwierciedlenie w budżecie na 2013 r. Do samorządów popłynie strumień środków finansowych. Na początku niewielki, ale z roku na rok ten strumień ma wzrastać” – mówił na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie wiceprzewodniczący sejmowej komisji edukacji Zbigniew Włodkowski (PSL).

Przypomniał, że PSL złożyło w listopadzie ubiegłego roku projekt ustawy, który przewiduje wsparcie gmin w prowadzeniu edukacji przedszkolnej dla dzieci 5-letnich. W 2013 r. miałoby to kosztować 1 miliard zł. Rząd przygotował własne założenia do ustawy o systemie oświaty, w którym znalazły się regulacje dot. edukacji przedszkolnej. „Założenia jakie przedstawiło MEN są zbieżne z pomysłem z PSL” – zaznaczył Włodkowski.

Jak podkreślił MEN, podobnie jak PSL chce, aby z roku na rok obejmować coraz to młodsze dzieci uczęszczające do przedszkoli dofinansowywaniem z budżetu.

„Cieszy nas to, że nasza inicjatywa pobudziła MEN, że ten pomysł znalazł odzwierciedlenie w założeniach. Czekamy na propozycje ustawy złożonej przez rząd do pani marszałek” – oświadczył Włodkowski.

Sprawa finansowania przedszkoli wywołała sporo kontrowersji rok temu, gdy samorządy – korzystając z nowych przepisów – zaczęły radykalnie podnosić opłaty za pobyt maluchów w placówkach. Protesty rodziców spowodowały, że sprawą zajęli się politycy wszystkich opcji.

W czwartek Rada Ministrów przyjęła projekt budżetu państwa na przyszły rok. Minister edukacji Krystyna Szumilas poinformowała, że na dofinansowanie wychowania przedszkolnego z budżetu państwa w 2013 r. przeznaczonych będzie 320 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.