PARTNER PORTALU
  • BGK

PSL i opozycja powalczą o sądy

  • PAP    28 marca 2013 - 15:42
PSL i opozycja powalczą o sądy

Cała opozycja i PSL deklarują poparcie dla obywatelskiego projektu ustawy o okręgach sądowych, która miałaby cofnąć reorganizację sądów przeprowadzoną przez szefa MS Jarosława Gowina. Przeciwna propozycji jest tylko PO. Głosy opozycji i PSL-u wystarczą do uchwalenia ustawy.
ZAKTUALIZOWANA: Drugie czytanie projektu ma zostać przeprowadzone na posiedzeniu Sejmu w przyszłym tygodniu. Projekt, wspierany przez PSL, wyszczególnia wszystkie istniejące przed reorganizacją sądy wraz z ich okręgami - cofa tym samym reformę Gowina.

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że podstawa prawna rozporządzenia, na mocy którego 1 stycznia 79 najmniejszych sądów rejonowych zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek, jest zgodna z konstytucją. Skargi na przepis Prawa o ustroju sądów powszechnych, który był podstawą ministerialnego rozporządzenia, złożyła grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa.

Czytaj też: Premiera cieszy wyrok trybunału

PSL, który od początku protestował przeciwko reformie Gowina, liczy teraz na uchwalenie w Sejmie ustawy o okręgach sądowych. "Będziemy kontynuować naszą walkę przez drogę ustawową. Martwi mnie to, że jest taka, a nie inna interpretacja, dokonana przez najwyższy organ w tym zakresie. (...) Będziemy konsekwentnie głosować za powrotem do stanu wyjściowego dlatego, że uważamy, iż jest krzywdą dla społeczności obywatelskiej powiatów to, co zaproponował minister Gowin" - powiedział wicepremier, prezes PSL Janusz Piechociński.

Obywatelski projekt popiera też cała opozycja. "PiS jest konsekwentne w sprawie sądów - jesteśmy przeciwni likwidacji i oczywiście poprzemy obywatelski projekt, tak jak to robiliśmy dotychczas" - zadeklarował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.

Jak podkreślił, PiS jest przeciwny "polityce rządu koalicji PO-PSL polegającej na likwidacji Polski powiatowej". "To nie tylko sądy rejonowe są likwidowane, ale także posterunki policji, urzędy pocztowe, szkoły czy połączenia PKS-ów" - przekonywał Błaszczak.

Podobną postawę prezentuje Solidarna Polska. "SP stoi na stanowisku, że upoważnienie dla ministra do znoszenia czy powoływania sądów powinno być zapisane w ustawie i wynikać ze zgody parlamentu, a nie z widzimisię takiego czy innego ministra" - oświadczył szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk.

Inicjatywę obywatelską popiera również lewica. "Poprzemy obywatelski projekt, aby powstrzymać ministra Gowina przed likwidacją być może kolejnych sądów rejonowych, bo i takie słuchy do nas dochodzą. Absolutnie stoimy po stronie obywateli i będziemy popierać tę inicjatywę" - zadeklarował rzecznik SLD Dariusz Joński.

"Z założenia popieramy wszystkie projekty obywatelskie, żeby przynajmniej trafiły do prac w komisji, więc chociażby z tego powodu będziemy pewnie za. A poza tym krytycznie oceniamy tę pseudoreformę Gowina" - powiedział rzecznik klubu RP Andrzej Rozenek. Zastrzegł, że ostatecznej decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma.

Szef klubu PO Rafał Grupiński, choć sam krytycznie podchodzi do zmian wprowadzonych przez Gowina, powiedział, że klub Platformy nie poprze projektu obywatelskiego. "Jako przeciwnik tej reformy mogę powiedzieć tylko tyle, że ponieważ premier wspierał tę zmianę, więc klub PO będzie za utrzymaniem tej zmiany i tym samym przeciw pomysłowi naszego koalicjanta" - podkreślił Grupiński.KOMENTARZE (2)

  • SWAT, 2013-03-28 18:55:55

    Niech walczą i niech się pozab...prawdaż/
  • Niunia, 2013-03-28 14:42:56

    Jakie sądy zlikwidował Gowin? Pokażcie chociaż jeden. Zlikwidował posadki dla prezesow i popędzil nierobow sęddziow do roboty. Brawo Panie Ministrze! A PSL to partia, ktora bez synekur obejśc sie nie może.