PARTNER PORTALU
  • BGK

PSL i samorządowcy krytykują rząd za decyzję o powiększeniu Opola

  • PAP/MIW    20 lipca 2016 - 11:51
PSL i samorządowcy krytykują rząd za decyzję o powiększeniu Opola

Bycia mieszkańcem Opola nie wydaje się atrakcyjne dla mieszkańców podopolskich gmin. (fot. : pixabay.com)

• Politycy PSL i samorządowcy skrytykowali decyzję rządu o powiększeniu obszaru Opola.
• Ich zdaniem taka decyzja to bezprzykładny atak władzy centralnej na władzę samorządową, ponieważ rząd nie wziął pod uwagę opinii mieszkańców.
• Przedstawiciele rządu twierdzą, że gdyby nie powiększenie Opola, województwo w przyszłości mogłoby przestać istnieć".
Rząd przyjął 19 lipca rozporządzenie w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast. Jak poinformował wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, rząd zdecydował m.in. o powiększeniu obszaru Opola. Według niego "wszystkie prognozy wskazują na to, że gdyby nie powiększenie Opola, województwo w przyszłości mogłoby przestać istnieć".

Czytaj też : Opole i Rzeszów chcą być większe. Nawet drogą aneksji

Poseł PSL Piotr Zgorzelski powiedział w środę, 20 lipca, na konferencji prasowej w Sejmie, że decyzja rządu o powiększeniu obszaru Opola to "bezprzykładny atak władzy centralnej na władzę samorządową, na jej suwerenność".

- Złamano wszelkie zasady i dobre obyczaje, funkcjonujące dotychczas w państwie prawa. Nie licząc się z protestami obywateli, dokonano zajęcia gmin, wokół miasta Opole, po to, aby wzbogacić budżet miasta o blisko 100 milionów złotych rocznie - podkreślił.

Zgorzelski zaapelował do premier Beaty Szydło, aby zmieniła zdanie w sprawie powiększeniu obszaru Opola. Jak ocenił, decyzja rządu pozbawia podopolskie gminy możliwości funkcjonowania.

- To hybrydowa wojna z samorządami - przekonywał poseł ludowców.

Zdaniem marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika (PSL), decyzja rządu to poważne naruszenie procedur demokratycznego prawa, ponieważ Rada Ministrów - przy podejmowaniu decyzji - nie zasięgnęła formalnej opinii Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Jak zauważył, mieszkańcy podopolskich gmin w referendum opowiedzieli się zdecydowanie przeciwko powiększeniu obszaru Opola.

- To są decyzje o charakterze autokratycznym, nie uwzględniające zasad współżycia społecznego (...) prosimy panią premier o refleksję - powiedział Struzik. Jak podkreślił, "społeczność gmin to nie są niewolnicy, nie można ich traktować jako żywego towaru i sprzedawać razem z powierzchnią".

Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Marek Olszewski oświadczył, że jego Związek stanowczo protestuje przeciwko przyłączaniu obszarów wiejskich do miast wbrew woli mieszkańców.

- Miasta nie mogą rozwijać się kosztem gmin wiejskich (...) ta agresja budzi ogromne emocje, jest nikomu niepotrzebna. Miasto Opole może się rozwijać nie anektując przyległych sołectw - podkreślił.

Jego zdaniem decyzja rządu spowoduje, że gminy podopolskie stracą podstawy ekonomiczne.

- Położenie na szali interesów miasta i interesów gmin wiejskich jest niestosowne - przekonywał Olszewski.

Poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla ocenił, że decyzja rządu narusza konwencję Rady Europy o ochronie praw mniejszości narodowych i etnicznych oraz ustawę o mniejszościach narodowych i etnicznych.

- Ta decyzja zmienia proporcje mniejszości. Jeśli ta decyzja będzie utrzymana, to będziemy składali skargę do Trybunału Konstytucyjnego, ale także do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - zapowiedział.KOMENTARZE (1)

  • Marek.S, 2016-07-20 21:49:13

    Obszar Miasta Chełm należy również powiększyć po aferze gruntowej masowych zmian oznaczeń gruntów rolnych wszystkich klas na "B"budowlane w obrębach sąsiadujących gmin, tyko Gmina CHEŁM 9 krotnie większa obszarowo od Miasta Chełma posiada więcej działek w swym obrębie budowlanych powierzch...niowo jak cale Miasto Chełm, czysta patologia i efekt przemilczania również przez media przestępstw w powiecie chełmskim, które zostały pogłębione przez lokalną Prokuraturę i umarzanie postępowań w przedmiotowej sprawie, Połowę prokuratorów kliki przestępczej w Chełmie należy zwolnić z zakazem wykonywania funkcji publicznych na okres najbliższych 10lat(podać sygnatury akt spraw ciule?).  rozwiń