PSL o samorządach i ich złej sytuacji

Samorządom ubyło prawie 7 mld zł dochodów rocznie - alarmuje PSL. Postuluje zwolnienie ich z płacenia VAT od wydatków inwestycyjnych i zwiększenie ich udziału w PIT. Resort finansów odpowiada, że samorządy muszą się liczyć z tym, że dobra koniunktura nie trwa wiecznie.
PSL o samorządach i ich złej sytuacji
W czwartek w Sejmie ludowcy pytali ministra finansów, jakie kroki podjął, by załagodzić kryzys w finansach jednostek samorządu terytorialnego.

Szef sejmowej komisji samorządu Piotr Zgorzelski (PSL) wskazywał na rozwiązania, które poprawiłyby sytuację finansową samorządów. "Najprościej zrobić dwie rzeczy: zwiększyć udział samorządów w PIT, a także doprowadzić do zwracania VAT-u inwestycyjnego samorządom" - ocenił polityk.

Występując w Sejmie Zgorzelski, wskazywał, że w latach 2005-2011 nastąpiły liczne zmiany, które przyczyniły się do zmniejszenia dochodów własnych samorządów, a także spowodowały dodanie im zadań lub rozszerzenie już istniejących bez przekazania za tym środków finansowych.

"Zmiany te nastąpiły w okresie wielkiego wysiłku inwestycyjnego gmin, powiatów i województw, związanego z wykorzystaniem przez Polskę funduszy europejskich" - wskazywał poseł. Zwrócił też uwagę, że z jednej strony skierowano do samorządów dodatkowe środki inwestycyjne, lecz drugiej potrzebny był wkład własny, a często także inwestycje towarzyszące, które zapewniały lepsze wykorzystanie projektów unijnych.

Zgorzelski przywoływał dane, z których wynikało, że największy spadek nastąpił jeśli chodzi o udziałach jednostek samorządu terytorialnego w podatku PIT. W 2009 r. było to mniej o 5,5 proc. niż w 2008 r., a w 2010 r. wpływy spadły o 0,3 proc.

Wskutek wprowadzenia ulgi prorodzinnej w 2008 r. do budżetów samorządów wpłynęło mniej o 2,6 mld zł. Z kolei zmiana skali podatkowej (stawek oraz progów) w 2009 r. poskutkowała zmniejszeniem wpływów do samorządowych kas o blisko 4,2 mld zł (dane za MF podane przez Zgorzelskiego).

 


KOMENTARZE (5)ZOBACZ WSZYSTKIE

zgadzam się z obserwatorem w 100%, co robią w głowie się nie mieści

z war i maz, 2012-09-23 16:19:51 odpowiedz

Samorządy są w złej sytuacji moralnej i kompetencyjnej. Niestety do samorządów dostałi się ludzie niekompetentni którzy umieją dużo i pięknie mówić ale nie potrafią pracować. Jeśli by prowadzili własne firmy to już dawno większość by zbankrutowała. Potrafią jedynie dzielić to co im państwo da, co sa...mo wpłynie z podatków. Mają bliską zeru inicjatywę własną na pozyskiwanie pieniędzy z innych źródeł. Dysponując wielomilionowymi majątkami osiągają bardzo mizerne lub żadne dochody. rozwiń

Obywatel, 2012-09-18 08:27:21 odpowiedz

PSL =Państwo w Państwie. Tam gdzie sprawuje władzę, to grabi w swoją stronę. Przykładem niech będzie Województwo Warmińsko Mazurskie. Zostanie po nich pustynia ,a tuzy nafaszerowane unijną kasą bądą się śmiać w odległych ciepłych ,miejscach

obserwator, 2012-09-14 02:29:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU