PARTNER PORTALU
  • BGK

PSL za wsparciem gmin z obszarami chronionymi

  • PAP    15 stycznia 2013 - 19:48
PSL za wsparciem gmin z obszarami chronionymi

Projekt ustawy, która ma umożliwić wspieranie finansowe gmin z ograniczonymi możliwościami rozwoju ze względu na położenie na terenach o szczególnych walorach przyrodniczych, jak parki narodowe, rezerwaty przyrody czy obszary Natura 2000, wkrótce złoży PSL.
W uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, czytamy, że dotyczy on ponad 300 gmin, które "nie funkcjonują normalnie", ze względu na położenie na obszarach o szczególnych walorach przyrodniczych, jak obszary parków narodowych, rezerwatów przyrody oraz obszary Natura 2000.

Jak podkreślają autorzy projektu ograniczenia w gospodarowaniu tymi obszarami powodują - w ocenie lokalnych społeczności - powstawanie barier w rozwoju, których nie da się pokonać.

Według założeń projektu wysokość dofinansowania będzie uzależniona od "powierzchni chronionych form przyrody znajdujących się na terenie poszczególnych gmin".

Będą nim objęte gminy, w których limit łącznej powierzchni obszarów chronionych będzie wynosił 50 proc. "Ograniczenie to wynika przede wszystkim z faktu, iż to właśnie te gminy są najbardziej obciążone kosztami utrzymania terenów chronionych" - czytamy w uzasadnieniu projektu.

"Subwencja ta byłaby przyznawana z budżetu państwa, według obiektywnych kryteriów określonych w ustawie i mogłaby być przeznaczona przez władze gminy na dowolny cel mieszczący się w realizacji ich zadań własnych" - dodają autorzy projektu.

Czytaj też: O co chodzi z subwencją ekologiczną

Według ich szacunków wprowadzenie mechanizmu subwencji środowiskowej obciążyłoby budżet w ciągu roku kwotą ok. 350-450 mln złotych.

Zgodnie z założeniami ustawa miałaby wejść w życie 1 stycznia 2014 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.