PARTNER PORTALU
  • BGK

Pyrzowice idą na sprzedaż

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    7 kwietnia 2011 - 07:27
Pyrzowice idą na sprzedaż

Węglokos pozbywa się 40 proc. udziałów w Górnośląskim Towarzystwie Lotniczym. Za akcje lotniska spółka może dostać minimum 50 mln złotych.
W Górnośląskim Towarzystwie Lotniczym zarządzającym portem w Katowicach-Pyrzowicach szykują się roszady kapitałowe. Węglokoks, który ma ponad 40 proc. akcji firmy, chce sprzedać ten pakiet jeszcze w tym roku – ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”.

Spółka nie potwierdza tych informacji. Jednak nieoficjalnie wiadomo, że grunt pod przyszłą transakcję już przygotowuje wicepremier Waldemar Pawlak, nadzorujący działalność sektora górniczego. Rozmawiał z wiceministrem infrastruktury Tadeuszem Jarmuziewiczem, odpowiedzialnym za sektor lotniczy.

Resorty nie komentują tej sprawy, ale wiadomo, że przychody ze sprzedaży akcji mają poprawić kondycję finansową Katowickiego Holdingu Węglowego, w którego skład wchodzi Węglokoks. Sprawa ma się rozstrzygnąć w czerwcu na walnym zgromadzeniu spółki zarządzającej lotniskiem.

Na lotnisku od kilku miesięcy mówią o możliwym wyjściu Węglokoksu z akcjonariatu, a wiąże się to z licznymi wizytami potencjalnych kupców. Przyjeżdżają Amerykanie, Japończycy, nawet Chińczycy.

Eksperci uważają, że wyjście Węglokoksu z Katowic to dobry ruch. Port potrzebuje inwestora, który przejmie na siebie ciężar finansowania koniecznych inwestycji.

Dzięki swojemu położeniu i przy dodatkowych inwestycjach port w Katowicach ma szansę stać się potentatem w obsłudze ruchu towarowego nie tylko w naszym kraju, ale też w tej części Europy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • autoidea, 2011-04-07 11:15:06

    Dlaczego urzednik rzadowy Pawlak miesza sie do spraw spolek handlowych ?? Pewnie spotykaja sie na cmentarzu albo kolo wyciagu narciarskiego