Pyrzowice idą na sprzedaż

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna
  • 07-04-2011
  • drukuj
Węglokos pozbywa się 40 proc. udziałów w Górnośląskim Towarzystwie Lotniczym. Za akcje lotniska spółka może dostać minimum 50 mln złotych.
Pyrzowice idą na sprzedaż

W Górnośląskim Towarzystwie Lotniczym zarządzającym portem w Katowicach-Pyrzowicach szykują się roszady kapitałowe. Węglokoks, który ma ponad 40 proc. akcji firmy, chce sprzedać ten pakiet jeszcze w tym roku – ustalił „Dziennik Gazeta Prawna”.

Spółka nie potwierdza tych informacji. Jednak nieoficjalnie wiadomo, że grunt pod przyszłą transakcję już przygotowuje wicepremier Waldemar Pawlak, nadzorujący działalność sektora górniczego. Rozmawiał z wiceministrem infrastruktury Tadeuszem Jarmuziewiczem, odpowiedzialnym za sektor lotniczy.

Resorty nie komentują tej sprawy, ale wiadomo, że przychody ze sprzedaży akcji mają poprawić kondycję finansową Katowickiego Holdingu Węglowego, w którego skład wchodzi Węglokoks. Sprawa ma się rozstrzygnąć w czerwcu na walnym zgromadzeniu spółki zarządzającej lotniskiem.

Na lotnisku od kilku miesięcy mówią o możliwym wyjściu Węglokoksu z akcjonariatu, a wiąże się to z licznymi wizytami potencjalnych kupców. Przyjeżdżają Amerykanie, Japończycy, nawet Chińczycy.

Eksperci uważają, że wyjście Węglokoksu z Katowic to dobry ruch. Port potrzebuje inwestora, który przejmie na siebie ciężar finansowania koniecznych inwestycji.

Dzięki swojemu położeniu i przy dodatkowych inwestycjach port w Katowicach ma szansę stać się potentatem w obsłudze ruchu towarowego nie tylko w naszym kraju, ale też w tej części Europy – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dlaczego urzednik rzadowy Pawlak miesza sie do spraw spolek handlowych ?? Pewnie spotykaja sie na cmentarzu albo kolo wyciagu narciarskiego

autoidea, 2011-04-07 11:15:06 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU