PARTNER PORTALU
  • BGK

Rada Dialogu Społecznego napisze nowe prawo zamówień publicznych

  • PAP/JL    21 marca 2016 - 07:23
Rada Dialogu Społecznego napisze nowe prawo zamówień publicznych

W Radzie Dialogu Społecznego ad projektem nowego prawa zamówień publicznych pracuje specjalny zespół. Fot. Pixabay.com

W Radzie Dialogu Społecznego powstał zespół doraźny ds. zamówień publicznych, który pracuje nad projektem nowego prawa zamówień publicznych.
Zespół spotyka się z przedstawicielami poszczególnych branż, których będą dotyczyć nowe przepisy. Odbyły się już spotkania z przedstawicielami sektora zdrowotnego oraz MON. W planie są konsultacje m.in. z szeroko rozumianą branżą infrastrukturalną, energetyczną a także telekomunikacyjną.

Projekt nabierze kształtu, gdy zebrane zostaną wszystkie postulaty.

– Oceniam, że do końca roku będzie już go można przesłać. Chcemy napisać tę ustawę od nowa, żeby nadawała się do użytku, bo obecna po kilkudziesięciu nowelizacjach jest wyjątkowo skomplikowana i trudna do interpretowania nawet dla członków Krajowej Izby Odwoławczej i ekspertów, nie mówiąc już o przedsiębiorcach – informuje przedstawiciel BCC w Radzie Dialogu Społecznego dr Łukasz Bernatowicz.

Rząd przyjął w ubiegłym tygodniu projekt tzw. małej noweli Prawa zamówień publicznych, która wdraża do polskiego porządku prawnego dyrektywy unijne przewidujące m.in. elektronizację procesów przetargowych czy większy nacisk na pozacenowe kryteria oceny ofert.

Implementacja ta miała początkowo być pretekstem do uchwalenia całkiem nowego prawa zamówień publicznych. Nad tekstem ustawy pracował przez wiele miesięcy Urząd Zamówień Publicznych, jednak prace te zostały zarzucone.

– Ten projekt był tragiczny, zgłoszono do niego ponad 700 poprawek. Na szczęście został zaniechany. Podjęto decyzję, że ze względu na goniący czas wprowadzamy tylko wymagane przez UE dyrektywy i jednocześnie zaczęliśmy konsultacje do nowej ustawy. Chcemy żeby powstało kompleksowe, jednolite i spójne wewnętrznie prawo zamówień publicznych, które będzie zrozumiałe dla wszystkich i które dałoby się łatwo zastosować – zapewnia Łukasz Bernatowicz.

Nad nowym prawem pracują razem przedstawiciele pracowników i pracodawców, więc będzie on m.in. uwzględniał klauzule społeczne i kładł nacisk na odchodzenie od kryterium najniższej ceny.

Nowa ustawa ma także m.in. rozwiązać problemy z interpretacją pojęcia „rażąco niskiej ceny”, które według Bernatowicza jest niejasne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.