PARTNER PORTALU
  • BGK

Rada Dialogu Społecznego: Zamawiający muszą waloryzować kontrakty

  • JL    26 października 2016 - 07:22
Rada Dialogu Społecznego: Zamawiający muszą waloryzować kontrakty
Rada Dialogu Społecznego wzywa zamawiających do przeprowadzenia waloryzacji wynagrodzeń wykonawców zamówień publicznych. (Fot. Pixabay)

Rada Dialogu Społecznego przyjęła jednogłośnie stanowisko w sprawie stosowania w sektorze zamówień publicznych prawa korzystnego dla rynku pracy.
Za uchwałą opowiedzieli się zarówno przedstawiciele rządu, związków zawodowych, jak i pracodawców. Rada Dialogu Społecznego wzywa zamawiających do przeprowadzenia waloryzacji wynagrodzeń wykonawców zamówień publicznych o koszty wynikające ze wzrostu wynagrodzeń osób przyjmujących zlecenie i świadczących usługi.

Czytaj też: Firmy zmieniają strategie

Rada apeluje, aby nie przedłużać bez uzasadnienia negocjacji w sprawie dostosowania kwot wynagrodzeń w ramach trwających zamówień publicznych do zmian wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Sprzeciwia się też praktykom polegającym na akceptowaniu w ramach zamówień publicznych zaniżonych kosztów realizacji zamówienia, w tym kosztów pracy bez względu na formę jej wykonywania.

Rada Dialogu Społecznego zwraca też uwagę na to, aby zagwarantować odpowiednie budżety szpitalom w celu właściwej realizacji ustaw o zamówieniach publicznych, o minimalnym wynagrodzeniu i stawce 13 zł.

– Zarezerwowanie pieniędzy w budżecie jest kluczową kwestią dla właściwego funkcjonowania placówek służby zdrowia w kolejnych latach – w tym zachowania płynności wykonywania trwających zleceń, a także utrzymania poziomu jakości usług – uważa Marek Kowalski, przewodniczący zespołu ds. zamówień publicznych przy Radzie Dialogu Społecznego i ekspert Lewiatana.

Jego zdaniem wedle wstępnych obliczeń wzrost kosztów pracy w ramach zamówień publicznych spowoduje podniesienie wydatków na obsługę zleceń o ok. 25 proc. Szpitale korzystające z zewnętrznych firm świadczących usługi sprzątania czy dostarczających posiłki muszą być na to gotowe.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.