PARTNER PORTALU
  • BGK

Rada gminy może podwyższyć dotację o VAT

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    17 września 2010 - 07:57

Dotacja celowa ma charakter uznaniowy. Decyzję o jej udzieleniu podejmuje rada gminy lub miasta. Radni mogą również zdecydować o podniesieniu kwoty dotacji o VAT.
Podmioty otrzymujące dotacje od jednostek sektora finansów publicznych natrafiają na problemy dotyczące powiększenia kwoty dotacji o VAT. Jak wynika z odpowiedzi regionalnej izby obrachunkowej na pytanie kierownika miejskiego centrum kultury, problem może rozwiązać rada gminy, przyznając dotację powiększoną o VAT – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Sprawa dotyczyła realizacji wspólnego projektu gminy oraz miejskiego centrum kultury, które jest samorządową instytucją kultury. Na podstawie umowy między tymi podmiotami gmina zobowiązała się do zapewnienia środków finansowych niezbędnych do realizacji projektu. Finansowe wsparcie projektu miało nastąpić w drodze udzielenia dotacji. Kwota przyznanej dotacji nie została jednak powiększona o podatek od towarów i usług. Kierownik instytucji stwierdziła, że z budżetu kierowanej jednostki nie jest w stanie wygospodarować kwoty na zapłatę VAT.

Instytucja kultury wykonuje czynności mieszane w VAT (opodatkowane i zwolnione) i otrzymuje zwrot podatku w wysokości 89 proc. na podstawie wskaźnika proporcji. Jak wynikało z odpowiedzi Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, do której kierownik zwróciła się o pomoc, instytucje kultury korzystające z dotacji państwowych otrzymują dotacje powiększone o VAT, a po uzyskaniu zwrotu podatku przelewają kwotę VAT na rachunek państwa.

Na taki szczególny tryb pozwala par. 16 ust. 6 rozporządzenia Rady Ministrów z 3 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa (Dz.U. nr 120, poz. 831). Miejskie centrum kultury jest jednak instytucją samorządową. W efekcie skarbnik gminy, do którego zwróciła się kierownik jednostki, odmówił zastosowania opisanej procedury.

Jak wynika jednak z odpowiedzi RIO w Kielcach, centrum może otrzymać dotację celową. Izba zwróciła jednak uwagę, że taka dotacja ma charakter uznaniowy, a o jej podwyższeniu o kwotę VAT może zdecydować tylko rada miasta.

Instytucje kultury korzystające z dotacji państwowych otrzymują dotacje powiększone o VAT, a po uzyskaniu zwrotu podatku przelewają kwotę VAT na rachunek państwa. Taka procedura nie obowiązuje jednak w przypadku instytucji kultury korzystających z dotacji samorządowych – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.