PARTNER PORTALU
  • BGK

Rada gminy nie może decydować o jej podziale

  • PAP    7 sierpnia 2013 - 17:27
Rada gminy nie może decydować o jej podziale

Rada Gminy Kamienica nie mogła odmówić mieszkańcom przeprowadzenia referendum ws. odłączenia się i utworzenia odrębnej gminy Szczawa – orzekł w środę Naczelny Sąd Administracyjny.
O podziale gminy nie decyduje jej rada, tylko rząd - uznał sąd. Rada odrzuciła wniosek o przeprowadzenie referendum jesienią ub.r. W referendum mieszkańcy zamierzali wypowiedzieć się, czy chcą podziału gminy Kamienica i utworzenia z części jej terytorium odrębnej gminy Szczawa.

Rada odrzuciła wniosek o referendum, bo uznała, że taki podział gminy doprowadzi do zniszczenia tradycyjnych więzi społecznych, gospodarczych i kulturowych, istniejących tu od kilku stuleci.

Mieszkańcy zaskarżyli uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, a ten w grudniu ub.r. przyznał im rację. Krakowski sąd stwierdził, że zgodnie z ustawą o referendum lokalnym, rada gminy bada tylko, czy wniosek mieszkańców „spełnia wymogi ustawy oraz nie prowadzi do rozstrzygnięć sprzecznych z prawem".

Rada gminy Kamienica nie mogła więc powołać się na negatywne skutki podziału gminy i w tym zakresie przekroczyła swoje kompetencje - uznał sąd.

Rada gminy złożyła skargę na ten wyrok do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale w środę NSA również ją oddalił (sygn. II OSK 1371/13). Sąd wyjaśnił, że rada gminy może tylko stwierdzić, czy wniosek o przeprowadzenie referendum jest zgodny z prawem i nie może odrzucić go tylko dlatego, że taki podział uważa za niesłuszny.

W uzasadnieniu wyroku sędzia Małgorzata Masternak-Kubiak powiedziała, że zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym podział istniejących oraz tworzenie nowych gmin jest wyłączną kompetencją Rady Ministrów.

Sędzia dodała, że jeśli mieszkańcy opowiedzieliby się za podziałem gminy, to wynik referendum byłby wiążący dla rady gminy, która musiałaby w tej sprawie wystąpić z wnioskiem do Rady Ministrów.

Gmina Kamienica jest położona w południowej części województwa małopolskiego, w powiecie limanowskim. W skład gminy wchodzi pięć miejscowości: Kamienica, Szczawa, Zalesie, Zbludza oraz Zasadne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.