PARTNER PORTALU
  • BGK

Rada gminy zdecyduje o odprawie dla burmistrza

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita    29 maja 2013 - 07:25
Rada gminy zdecyduje o odprawie dla burmistrza

Jeśli rada gminy odmówi podjęcia odpowiedniej uchwały to burmistrz straci należną mu z mocy prawa odprawę emerytalną.
Ustawa o pracownikach samorządowych mówi, że wynagrodzenie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) ustala rada gminy w drodze uchwały. Tak wynika z art. 8 ust. 2 in fine. W praktyce przepis ten wywołuje liczne kontrowersje. Ich skutkiem jest pozbawienie gminnych włodarzy należnych im z mocy ustawy świadczeń.

Jak wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych, wypłata nagrody jubileuszowej, 13. pensji czy nawet odprawy emerytalnej powinna być poprzedzona podjęciem przez radę gminy stosownej uchwały - informuje "Rzeczpospolita".

Jednakże zdaniem ekspertów przyznanie wójtowi nagrody jubileuszowej, trzynastki czy odprawy emerytalnej wcale nie powinno być poprzedzone uchwałą rady gminy - podaje "Rz".

Jak mówi w "Rz" Piotr Zgorzelski, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, nie może być tak, że polityczne animozje są podstawą do pozbawiania wójtów należnych im świadczeń.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (1)

  • samorządowiec od 1990 r, 2013-06-02 10:04:22

    Totalna bzdura ,jeżeli Wójtowi należy się odprawa ,jubileusz bo przepracował ileś lat ,to szanowna Rada ma nic do powiedzenia .Są to fakty prawne ,oczywiste i szkoda w ogóle sprawy poruszać -inaczej Wójt musiałby się pytać Rady jaki dzisiaj mamy dzień tygodnia ,nie ma uchwały nie ma niedzieli .Poważ...ne traktowanie stanowisk z wyboru świadczy o powadze Państwa ,a ta powszechna pseudo demokracja daje tylko powody do jątrzenia w i tak skłóconych samorządach.  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: