Rada gminy zdecyduje o odprawie dla burmistrza

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 29-05-2013
  • drukuj
Jeśli rada gminy odmówi podjęcia odpowiedniej uchwały to burmistrz straci należną mu z mocy prawa odprawę emerytalną.
Rada gminy zdecyduje o odprawie dla burmistrza

Ustawa o pracownikach samorządowych mówi, że wynagrodzenie wójta (burmistrza, prezydenta miasta) ustala rada gminy w drodze uchwały. Tak wynika z art. 8 ust. 2 in fine. W praktyce przepis ten wywołuje liczne kontrowersje. Ich skutkiem jest pozbawienie gminnych włodarzy należnych im z mocy ustawy świadczeń.

Jak wynika z orzecznictwa sądów administracyjnych, wypłata nagrody jubileuszowej, 13. pensji czy nawet odprawy emerytalnej powinna być poprzedzona podjęciem przez radę gminy stosownej uchwały - informuje "Rzeczpospolita".

Jednakże zdaniem ekspertów przyznanie wójtowi nagrody jubileuszowej, trzynastki czy odprawy emerytalnej wcale nie powinno być poprzedzone uchwałą rady gminy - podaje "Rz".

Jak mówi w "Rz" Piotr Zgorzelski, przewodniczący Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, nie może być tak, że polityczne animozje są podstawą do pozbawiania wójtów należnych im świadczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Totalna bzdura ,jeżeli Wójtowi należy się odprawa ,jubileusz bo przepracował ileś lat ,to szanowna Rada ma nic do powiedzenia .Są to fakty prawne ,oczywiste i szkoda w ogóle sprawy poruszać -inaczej Wójt musiałby się pytać Rady jaki dzisiaj mamy dzień tygodnia ,nie ma uchwały nie ma niedzieli .Poważ...ne traktowanie stanowisk z wyboru świadczy o powadze Państwa ,a ta powszechna pseudo demokracja daje tylko powody do jątrzenia w i tak skłóconych samorządach. rozwiń

samorządowiec od 1990 r, 2013-06-02 10:04:22 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU