PARTNER PORTALU
 • BGK

Rada jednogłośnie za grodzkością

 • GK/um.walbrzych.pl    10 stycznia 2012 - 13:32
Rada jednogłośnie za grodzkością

Radni Wałbrzycha podjęli jednogłośnie uchwałę w sprawie pozytywnej opinii dotyczącej wyłączenia miasta Wałbrzycha z powiatu wałbrzyskiego i przywrócenia Wałbrzychowi statusu miasta na prawach powiatu.
Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej (zabierz głos/oceń prezydenta) po głosowaniu podziękował radnym za jednoznaczne wsparcie idei grodzkości.

– To historyczny moment. Przyszłością regionu wałbrzyskiego jest mocny Wałbrzych, współpracujący z gminami i starostwem powiatowym. Aglomeracja wałbrzyska wykraczająca poza granice powiatu jest dowodem, że silny lider – największe miasto w regionie– może służyć rozwojowi całego obszaru. – podsumował prezydent.

Czytaj też: Wałbrzych miastem na prawach powiatu?

Celem wyłączenia gminy Wałbrzych z powiatu wałbrzyskiego jest przywrócenie miastu praw powiatu, które posiadało od 1 stycznia 1999 roku do 31 grudnia 2002 roku. Status miasta grodzkiego oznacza przede wszystkim odzyskanie przez Wałbrzych należnej mu rangi administracyjnej, racjonalnego modelu zarządzania i znacznie większych możliwości rozwoju dla miasta i całej aglomeracji wałbrzyskiej.

Utrata grodzkości nastąpiła wskutek rozporządzenia Rady Ministrów z 25 czerwca 2002 roku w sprawie połączenia miasta na prawach powiatu Wałbrzych z powiatem wałbrzyskim oraz ustalenia granic niektórych powiatów. Rada powiatu wałbrzyskiego zaskarżyła rozporządzenie rady ministrów do Trybunału Konstytucyjnego, wykazując szereg naruszeń prawa. Wniosek w tej sprawie został jednak wycofany przez ówczesnego komisarza rządowego, ostatecznie Trybunał Konstytucyjny umorzył sprawę.

W następstwie tych zdarzeń Wałbrzych, była stolica województwa, jako jedyne ponad 120-tysięczne miasto polskie został zdegradowany administracyjnie do poziomu gminy. Zmiana wbrew aspiracjom wałbrzyszan spowodowała natychmiastowe uszczuplenie budżetu, wykluczenie gminy ze starań o środki zewnętrzne zarezerwowane dla ośrodków grodzkich i pozbawienie prezydenta uprawnień rzeczywistego gospodarza miasta.

Zbiegło się z to z apogeum kryzysu społeczno – ekonomicznego po likwidacji branży górniczej, blisko 30-procentowym bezrobociem, enklawami nędzy i dzikiej eksploatacji węgla w biedaszybach. Straty poniesione przez Wałbrzych na skutek utraty statusu powiatu grodzkiego dotyczą między innymi ogromnej wyrwy budżetowej w 9-letnim okresie, kiedy Wałbrzych najbardziej potrzebował impulsu rozwojowego, słabości decyzyjnej wobec dwuwładzy prezydenta i starosty oraz rozproszenia między czterema zarządcami kompetencji związanych z drogami, co skutkowało ruiną kluczowych dla miasta szlaków komunikacyjnych.

Wałbrzych grodzki ma szansę stać się drugim co do wielkości miastem na Dolnym Śląsku (zabierz głos/oceń marszałka województwa) nie tylko ze względów demograficznych. Grodzkość jest efektywnym, sprawdzonym i zrozumiałym społecznie modelem zarządzania przez jednego gospodarza. Z jednej strony ogranicza biurokrację i marnotrawstwo pieniędzy podatnika, z drugiej wyposaża samorząd w atuty decyzyjne i finansowe, co ma związek z większym o 100 milionów budżetem i szansą na dodatkowe środki zewnętrzne.

Powiat wałbrzyski po wyłączeniu gminy Wałbrzych tworzyć będzie osiem gmin: Boguszów-Gorce, Czarny Bór, Głuszyca, Jedlina – Zdrój, Mieroszów, Stare Bogaczowice, Szczawno – Zdrój, Walim. Siedziba powiatu ziemskiego po wyłączeniu gminy Wałbrzych znajdować się będzie tak jak dotychczas w Wałbrzychu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • TEKILA, 2012-01-10 22:07:07

  nie ma jak taka jednomyślność, wszystkie miasta by tak chciały... ale mają tylko nieliczne...
 • Kowal, 2012-01-10 19:20:57

  Bardzo się cieszymy,że już przygłosowali!! Aż serce rozpiera!!
 • gwiazdka, 2012-01-10 18:09:22

  To super że jednogłośnie! W ważnych sprawach ZAWSZE tak było!