Rada miała prawo obniżyć wynagrodzenie wójta

Rada Gminy Drzycim (woj. kujawsko-pomorskie) miała prawo obniżyć wynagrodzenie wójtowi Waldemarowi Moczyńskiemu - orzekł we wtorek Sąd Rejonowy w Świeciu n. Wisłą.

Proces wytoczył wójt. Rada przed ponad rokiem obniżyła mu o połowę na trzy miesiące dodatek motywacyjny. Powodem zmniejszenia poborów były skargi na wójta skierowane do biura rady. W jednym przypadku chodziło o brak nadzoru nad pracownikiem, a w drugim - nieudzielenie odpowiedzi na pisma mieszkańców jednej z wsi.

Sąd uznał, że rada miała prawo obniżyć wynagrodzenie wójtowi. Podkreślono, że rada, zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, jest organem określającym wynagrodzenie wójta, a z mocy przepisów dotyczących samorządu przysługują jej uprawnienia nadzorcze.

W ustnym w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Sebastian Rogalski przytoczył orzeczenie Sądu Najwyższego uznające, że "odebranie radzie gminy kompetencji do ustalania wysokości wynagrodzenia w zależności od ilości i jakości świadczonej pracy byłoby sprzeczne z jej kompetencjami wynikającymi z ustawy".

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU