PARTNER PORTALU
  • BGK

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych

  • pt    14 listopada 2017 - 18:42
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o drogach publicznych
Przyjęte zmiany mają charakter kompleksowy, w związku z czym zabezpieczono również odpowiednie ich finansowanie (fot. pixabay)

W przedłożonym przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa projekcie nowelizacji ustawy o drogach publicznych zaproponowano zmiany, które umożliwiają zaliczenie wszystkich kategorii dróg publicznych lub ich odcinków do dróg o znaczeniu obronnym.
• Pozwoli to na odpowiednie przygotowanie infrastruktury drogowej na potrzeby obronności państwa i zabezpieczy potrzeby transportowe naszych wojsk i wojsk sojuszniczych, w tym szpicy NATO.

• Nowe rozwiązania przyspieszą i usprawnią realizowanie zadań inwestycyjnych na tych drogach.

• Przyjęte zmiany mają charakter kompleksowy, w związku z czym zabezpieczono również odpowiednie ich finansowanie.

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem do dróg o znaczeniu obronnym, oprócz dróg krajowych i wojewódzkich, będzie można zaliczać także drogi publiczne innych kategorii (drogi powiatowe i gminne), które zostaną uznane za niezbędne do zabezpieczenia potrzeb transportowych sił zbrojnych RP i NATO.

Będą to m.in. drogi niezbędne do zapewnienia dojazdów do portów lotniczych, portów morskich, przepraw, poligonów, składów materiałowych i obiektów specjalnych.

Przyjęte zmiany mają charakter kompleksowy, w związku z czym zabezpieczono również odpowiednie ich finansowanie.

Przewidziano także zmiany, które umożliwią finansowanie z budżetu państwa inwestycji na drogach obronnych (chodzi o dostosowanie ich do wymagań techniczno-obronnych), wykonywanych w ramach przygotowań obronnych państwa, ujętych w programach obronnych, o których mowa w ustawie o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.

Ponadto do ustawy wprowadzono definicję drogi o znaczeniu obronnym wskazując, że jest to droga publiczna (lub jej odcinek) wyznaczona w okresie pokoju, przewidziana do wykorzystania w czasie pokoju, kryzysu lub wojny do wykonywania przewozów istotnych dla obronności państwa oraz zobowiązań sojuszniczych.

Doprecyzowano także przepisy dotyczące nadzoru Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad nad przygotowaniem wszystkich kategorii dróg publicznych na potrzeby obrony państwa.

 Nowe przepisy zaczną obowiązywać po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Rebus, 2017-11-15 20:06:32

    Co prawda nie znam jeszcze tego projektu nowelizacji ale jak życie uczy obietnice wsparcia finansowego pozostaną jedynie na papierze. Jeśli chodzi o drogi to już wiele nam naobiecywano a jeśli już jakieś pieniądze się pokażą to punktacja będzie oderwana od rzeczywistości. Może sprawiedliwiej będzie ...dla każdej gminy i od kilometra drogi.  rozwiń