PARTNER PORTALU
  • BGK

Rada nie może zmieniać zadań konserwatora

  • Łukasz Kuś    28 lutego 2011 - 13:12

Samorząd podejmując współpracę z konserwatorem zabytków, nie może zmieniać jego uprawnień i obowiązków, które określa ustawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
Zasada ta dotyczy współdziałania samorządu ze wszystkimi organami administracji publicznej, których uprawnienia regulują przepisy prawa.

Jeśli samorząd zdecyduje się współpracować z wojewódzkim konserwatorem zabytków przy projektach, takich jak opracowanie planu ochrony parku kulturowego, rady gmin nie mogą podjąć uchwały, która poszerzy jego kompetencje ponad to, co określa ustawa. W tym przypadku zakres działań konserwatora może być ustalony w umowie o współpracy z samorządem, o jakiej mowa w art. 91 ust. 4 pkt 9 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Zgodnie z tym przepisem do zadań wykonywanych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków należy w szczególności współpraca z innymi organami administracji. Dotyczy to też przypadków, o których mowa w innych przepisach, regulujących konkretną prawną formę działania organu konserwatorskiego, jak na przykład sporządzenie planu ochrony parku kulturowego. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.