Rada nie może zmieniać zadań konserwatora

  • Łukasz Kuś
  • 28-02-2011
  • drukuj
Samorząd podejmując współpracę z konserwatorem zabytków, nie może zmieniać jego uprawnień i obowiązków, które określa ustawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.
Zasada ta dotyczy współdziałania samorządu ze wszystkimi organami administracji publicznej, których uprawnienia regulują przepisy prawa.

Jeśli samorząd zdecyduje się współpracować z wojewódzkim konserwatorem zabytków przy projektach, takich jak opracowanie planu ochrony parku kulturowego, rady gmin nie mogą podjąć uchwały, która poszerzy jego kompetencje ponad to, co określa ustawa. W tym przypadku zakres działań konserwatora może być ustalony w umowie o współpracy z samorządem, o jakiej mowa w art. 91 ust. 4 pkt 9 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

Zgodnie z tym przepisem do zadań wykonywanych przez wojewódzkiego konserwatora zabytków należy w szczególności współpraca z innymi organami administracji. Dotyczy to też przypadków, o których mowa w innych przepisach, regulujących konkretną prawną formę działania organu konserwatorskiego, jak na przykład sporządzenie planu ochrony parku kulturowego. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU