PARTNER PORTALU
  • BGK

Rada Warszawy nie chce reklam na budynkach

  • PAP    5 grudnia 2013 - 17:30
Rada Warszawy nie chce reklam na budynkach

Rada Warszawy przyjęła w czwartek stanowisko wyrażające poparcie dla mieszkańców miasta, którzy podejmują różnego rodzaju inicjatywy zmierzające do wyeliminowania z przestrzeni publicznej wielkoformatowych reklam.
W ostatnim czasie warszawskie media nagłośniły sprawę ogromnych reklam wieszanych na budynku Domu Towarowego "Smyk". Modernistyczny budynek stojący w Al. Jerozolimskich w Warszawie jest wpisany na listę zabytków, mimo to jego elewację zakrywają reklamy. Przez kilka ostatnich tygodni był to baner reklamujący nowy program MTV "Warsaw Shore". Gdy został zdjęty, w jego miejsce pojawiła się reklama biura podróży Itaka.

W przyjętym w czwartek przez radnych stanowisku napisano, że rada, "mając świadomość niedoskonałości regulacji prawnych w zakresie prawa reklam, pragnie wyrazić poparcie dla wszelkich legalnych, społecznych inicjatyw mieszkańców Warszawy, którzy nie czekając na zmiany w prawie podejmują się inicjatyw i akcji, których celem jest uporządkowanie przestrzeni publicznej".

Czytaj też: Będzie zakaz wieszania reklam na budynkach?

Rada zapewniła też w stanowisku, że "nie ustanie w działaniach zamierzających do wprowadzenia zmian ustawowych dotyczących problematyki reklam" oraz że będzie podejmować dalsze działania dotyczące takiego kształtowania przestrzeni publicznej, "które wyeliminuje jego degradację spowodowaną reklamą wielkopowierzchniową".

Zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych, budynek wielorodzinny powinien być użytkowany w sposób zapewniający nieograniczanie oświetlenia dziennego mieszkań.

Na budynku takim mogą być instalowane urządzenia i nośniki reklamowe o ile nie ograniczają oświetlenia dziennego mieszkania.

Z kolei rozporządzenie ministra infrastruktury ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie stanowi, że urządzenia oświetleniowe, w tym reklamy, umieszczone na zewnątrz budynku lub w jego otoczeniu "nie mogą powodować uciążliwości dla jego użytkowników ani też przechodniów i kierowców".

W tym rozporządzeniu określono też, że jeżeli światło skierowane jest na elewację budynku zawierającą okna, "natężenie oświetlenia na tej elewacji nie może przekraczać 5 luksów w przypadku światła białego i 3 luksów w przypadku światła kolorowego lub światła o zmieniającym się natężeniu, błyskowego, ewentualnie pulsującego".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.