PARTNER PORTALU
  • BGK

Rada Warszawy odwołała się od decyzji wojewody w sprawie referendum

  • PAP/EM    21 marca 2017 - 16:12
Rada Warszawy odwołała się od decyzji wojewody w sprawie referendum
Pierwotnie referendum w Warszawie było planowane na 26 marca, ale na początku marca wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność uchwały miejskiej Rady. (fot. pixabay.com)

Rada Warszawy odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego od decyzji wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, który uchylił jej uchwałę o przeprowadzeniu w stolicy referendum ws. poszerzenia granic miasta - poinformował szef klubu radnych PO Jarosław Szostakowski.
"Zgodnie z zeszłotygodniową uchwałą, Rada Warszawy odwołała się od decyzji wojewody w sprawie referendum" - powiedział Szostakowski.

W zeszły wtorek Rada Warszawy zdecydowała, że zaskarży do sądu administracyjnego decyzję wojewody mazowieckiego o unieważnieniu uchwały rady o referendum ws. zmian granic Warszawy.

Pierwotnie referendum w Warszawie było planowane na 26 marca, ale na początku marca wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność uchwały miejskiej Rady. Argumentował, że unieważnił uchwałę, ponieważ referendum lokalne dot. utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia jej granic może być przeprowadzone tylko z inicjatywy mieszkańców; niedopuszczalne jest przeprowadzenie go na wniosek rady.

Wojewoda zarzucił też uchwale "niespójność przedmiotu referendum". Według niego pytanie o zmianę granic m. st. Warszawy nie odnosi się do projektu ustawy metropolitalnej przygotowanej przez PiS. Pytanie w warszawskim referendum miało brzmieć: "Czy jest Pan/Pani za zmianą granic Miasta Stołecznego Warszawy poprzez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin?".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.