PARTNER PORTALU
  • BGK

Rada Warszawy przyjęła Strategię #Warszawa 2030

  • PAP/AH    10 maja 2018 - 15:30
Rada Warszawy przyjęła Strategię #Warszawa 2030
(Fot. UM Warszawa)

Dalsze inwestycje w transport publiczny, większa dostępność mieszkań komunalnych oraz usługi blisko domu - m.in. takie cele zakłada Strategia #Warszawa2030, którą przyjęła Rada Warszawy.
Głównymi założeniami strategii dla Warszawy są:

  • AKTYWNI MIESZKAŃCY – Warszawa to my, jej mieszkańcy. Podążamy własną drogą, rozwijamy zainteresowania, realizujemy osobiste i zawodowe ambicje, ale wspólnie angażujemy się w życie miasta i czujemy się za nie odpowiedzialni.
  • PRZYJAZNE MIEJSCE – Warszawa to miasto, w którym każdy czuje się u siebie, wolny i bezpieczny. Bogactwo przestrzeni, wynikające z umiejętnego łączenia tradycji z nowoczesnością, środowiska miejskiego z przyrodniczym, lokalności z wielkomiejskością, zapewnia wygodę życia i sprzyjające warunki do działania.
  • OTWARTA METROPOLIA – Warszawa to miasto otwarte na świat. Śmiało wychodzące naprzeciw wyzwaniom, inspirujące innych. Dzięki swojej różnorodności i nastawieniu na współpracę jest wyjątkowym środowiskiem do kreowania i rozwijania idei. Stanowi ważny węzeł sieci europejskich metropolii.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski przypomniał podczas prezentacji strategii #Warszawa2030, że na przełomie 2014 i 2015 r. rozpoczęły się prace nad tym dokumentem po przeanalizowaniu Strategii 2020, która powstała w 2005 r. za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego. Dodał, że miasto zorganizowało łącznie 260 wydarzeń: inicjatyw, warsztatów, na których mogli wypowiadać się mieszkańcy; poza tym odbywały się konferencje, przeprowadzono też ankiety wśród warszawiaków.

Olszewski ocenił, że poprzednie strategie pomijały m.in. jakość życia mieszkańców, która - jak podkreślił - w obecnym dokumencie jest jednym z najważniejszych celów.

Wśród innych celów strategii, Olszewski wymienił m.in. działania na rzecz "lokalności, która ma być wygodna". Dodał, że podstawą lokalności jest dostęp do szerokiej oferty mieszkań poprzez budownictwo społeczne i mieszkania na wynajem. Wiceprezydent stolicy wymienił również kształtowanie oferty usług lokalnych i partycypację w tworzeniu oferty edukacyjnej czy rekreacyjnej.

Olszewski mówił również o znaczeniu wspierania biznesu lokalnego przez miasto, poprzez zachęty dla dużych korporacji i małych przedsiębiorców.

Kolejny punkt strategii, omawiany przez Olszewskiego, to funkcjonalna przestrzeń, który ma być realizowana przez tworzenie atrakcyjnej przestrzeni m.in. małej architektury, zieleń miejską i likwidację barier architektonicznych. W tym kontekście wiceprezydent stolicy podał przykład nadwiślańskich bulwarów.

Olszewski mówił również o tym, jak ważna jest polityka transportu. Strategia zakłada m.in. ograniczenie możliwości wjazdu aut do centrum miasta.

Wiceprezydent przekonywał także, że miasto chce inwestować w "twórczy potencjał", poprzez wydatki na edukacje, wsparcie dla kultury oraz sektora innowacji.

Strategia - jak poinformował Olszewski - zakłada również działania na rzecz ochrony środowiska poprzez m.in. walkę ze smogiem oraz oczyszczanie Wisły.

Radny PiS Dariusz Figura uznał za niestosowne przyjmowanie strategii tuż przed wyborami samorządowymi. Podkreślił, że taki dokument powinien zostać przyjęty przez nową Radę Warszawy i nowego prezydenta miasta. Jak dodał, miasto radziło sobie bez nowego dokumentu, opierając się na strategii uchwalonej za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.