PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni apelują o wstrzymanie egzekucji janosikowego

  • PAP    14 kwietnia 2014 - 19:30
Radni apelują o wstrzymanie egzekucji janosikowego

- Sejmik Województwa Mazowieckiego "postuluje wstrzymanie czynności" związanych z egzekucją janosikowego. stanowisko radnych to odpowiedź na działania komornika, który w ub. tygodniu na wniosek MF zajął konto samorządu województwa mazowieckiego.
ZAKTUALIZOWANA: Rachunek samorządu województwa mazowieckiego został zajęty przez komornika w ubiegłym tygodniu. W poniedziałek 14 kwietnia, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska poinformowała, że z samorządowego konta ściągnięto 61 mln zł zaległego janosikowego i że jest ono już odblokowane.

Czytaj też:  PiS: Struzik winny fatalnej sytuacji Mazowsza. Powinien odejść

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części swoich dochodów na rzecz biedniejszych. W marcu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem przestaną one obowiązywać po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia.

Radni w stanowisku sejmiku zwrócili uwagę, że egzekucje janosikowego poprzez zajęcie rachunku bankowego "zablokują możliwość realizacji wydatków koniecznych na realizację zadań publicznych powierzonych Województwu ustawami" i "zdestabilizują sytuację finansową". Według nich ingeruje to w prawo samorządu wojewódzkiego do realizowania własnej polityki oraz konstytucyjną gwarancję samodzielności finansowej województwa.

"Mając na względzie odpowiedzialność za realizację zadań publicznych, Sejmik Województwa Mazowieckiego zwraca się do ministra finansów o powstrzymanie dalszych czynności egzekucyjnych wobec województwa oraz odstąpienie od już podjętych działań, w tym zwolnienie od zajęcia rachunków bankowych" - napisali radni. Uchwalony w poniedziałek apel ma zostać przekazany premierowi, ministrowi finansów oraz naczelnikowi US Warszawa Praga, który zajmuje się egzekucją.

Z inicjatywą przyjęcia stanowiska mazowieckiego sejmiku ws. janosikowego wyszedł przewodniczący klubu radnych PO Wojciech Bartelski. Uchwała w tej sprawie została przyjęta niemal jednogłośnie - tylko jeden z radnych obecnych na sali wstrzymał się od głosu.

Podczas sesji sejmiku marszałek Adam Struzik zapewniał, że wszystkie płatności województwa "na razie są zrealizowane". "Złożyliśmy odpowiednie dokumenty do urzędu skarbowego, dotyczące zarzutów wobec postępowania egzekucyjnego. Uważamy, że po pierwsze egzekucja w ogóle nie bierze pod uwagę wyroku Trybunału Konstytucyjnego; po drugie oznacza ona uniemożliwienie realizacji zadań publicznych, do czego samorząd województwa jest powołany i zobowiązany; a po trzecie uważamy, że egzekucja jest zbyt dolegliwa" - mówił marszałek.

Według radnych lewicy krytyczna sytuacja finansów województwa jest wynikiem błędów Struzika. Radny Grzegorz Pietruczuk (SLD) zarzucił marszałkowi "notoryczne łamanie prawa" i zapowiedział, że jego klub złoży wniosek do premiera o odwołanie obecnego zarządu województwa i wprowadzenie zarządu komisarycznego.

"Urzędnik, który by tu wszedł, mianowany przez pana premiera, miałby poparcie tego rządu i rozmawiałoby z nim Ministerstwo Finansów. Mógłby być partnerem dla Ministerstwa Finansów. Ministerstwo nie chce rozmawiać z marszałkiem Struzikiem - to jest podstawowy problem naszego województwa" - argumentował Pietruczuk.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Wójcina, 2014-04-14 23:48:36

    Radni - obudziliście się za późno; trzeba było pilnować racjonalności wydatków od początku kadencji (a niektórzy już w poprzedniej). Uchwalaliście proponowane budżety (wydatki) i udzielaliście zarządowi absolutorium za kolejne lata - wniosek: byliście zadowoleni z jego pracy. Ciekawe, czy za 2013 ro...k też dacie zarządowi absolutorium, przecież wyraźnie nie wywiązał się z obowiązków, nie wpłacił kolejnych rat daniny janosikowej. Jako strażnicy pieniędzy publicznych macie obowiązek rozliczyć zarząd z niegospodarności.  rozwiń