PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni chcą, by dopłacić do in vitro

  • PAP    24 listopada 2011 - 18:31
Radni chcą, by dopłacić do in vitro

Łódzcy radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej chcą, by miasto dofinansowało zabiegi in vitro. Ich zdaniem pieniądze na to powinny się znaleźć w budżecie Łodzi na 2012 rok. Radni SLD mówili o tym w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami.
Podczas spotkania z dziennikarzami w czwartek radny SLD Piotr Bors przypomniał, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała bezpłodność za chorobę cywilizacyjną.

- Mamy z tym w Polsce duży problem, dlatego chcemy, żeby w przyszłorocznym budżecie znalazło się 150 tys. zł na takie zabiegi- powiedział dziennikarzom.

Czytaj też: Częstochowa chce płacić za in vitro

Dodał, że rodzice byliby wyłonieni z pomocą lekarzy jednego z łódzkich szpitali zajmującego się leczeniem niepłodności.Według radnych SLD, cena zabiegów in vitro w Łodzi waha się od 8 do 12 tys. zł. Miasto miałoby dofinansować każdą parę starającą się o dziecko, maksymalnie kwotą do 5 tys. zł, ale nie byłoby to więcej niż połowa kosztów zabiegu. W pierwszej kolejności na dofinansowanie mogłyby liczyć pary, których dochód nie przekracza 55 tys. zł rocznie.

Radni zaznaczają, że na razie miałby być to program pilotażowy. Jeśli w budżecie na przyszły rok znajdą się pieniądze na ten cel, to z dofinansowania skorzysta 30 par. Do swojego pomysłu chcą przekonać innych samorządowców w radzie miejskiej i prezydent miasta Hannę Zdanowską (zabierz głos/oceń prezydenta). Zapowiadają, że poprawkę do budżetu w tej sprawie zgłoszą na sesji budżetowej 28 grudnia.

Dofinansowanie zabiegów in vitro znalazło się w projekcie budżetu Częstochowy na 2012 rok - przeznaczono na ten cel 110 tys. zł. Autorem pomysłu jest prezydent miasta, b. poseł SLD, Krzysztof Matyjaszczyk (zabierz głos/oceń prezydenta). Jeszcze nie wiadomo, czy zabiegi byłyby refundowane przez samorząd w pełnym czy też częściowym zakresie, ponieważ wysokość dotacji dla rodziny miałaby być uzależniona od liczby chętnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Kotlet, 2011-11-24 20:19:45

    Lepiej dopłaćcie do jedzenia potrzebującym!!!
  • OBRA, 2011-11-24 19:40:07

    RYCHŁO WCZAS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!...!!!  rozwiń