PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni gdańskich dzielnic chcą szerszych uprawnień

  • PAP/JL    20 stycznia 2016 - 07:44
Radni gdańskich dzielnic chcą szerszych uprawnień
Radni gdańskich dzielnic domagają się szerszych uprawnień. Fot. Pixabay.com

Nowe sposoby przyjmowania ślubowania, powiadomienia wysyłane mailem i możliwość organizowania konsultacji społecznych. To główne założenia zmian w statucie dzielnicowych rad Gdańska.
Działacze chcieliby także uzyskać uprawnienia uchwałodawcze. Prace nad modyfikacją zasad funkcjonowania rad dzielnic rozpoczęły się we wrześniu 2015 r. Uczestniczą w nich radni dzielnicowi i miejscy oraz pracownicy Biura Rady Miasta Gdańska.

Zaproponowano, by osoby, które przyjdą na kolejną po inauguracyjnej sesję, mogły złożyć ślubowanie na ręce wyznaczonego radnego miejskiego. Dopiero po tym organizowane będą wybory przewodniczącego danej rady. Pierwszą tzw. regularną sesję rady dzielnicy ma prowadzić radny miejski.

Przedstawiciele niektórych rad podkreślali, że wielu działaczy to osoby starsze, które z maili i internetu nie korzystają. Dlatego też sugerowali, by radnych informować za pomocą tradycyjnych listów.

Przedstawiciele Rady Miasta Gdańska argumentowali, że wysyłanie listów tradycyjnych będzie wydłużało każdą procedurę o kilka tygodni, jednak były też głosy, że to jedyny skuteczny sposób. Ostatecznie zdecydowano się na maile, bo większość zgodziła się z argumentem, że w XXI wieku radni powinni iść z duchem czasu. Informacje, m.in. o sesji inauguracyjnej, będą też publikowane na stronie internetowej urzędu miejskiego, w BIP i na tablicach ogłoszeniowych.

Kolejną propozycją jest wprowadzenie w statucie rad dzielnic zapisu dającego możliwość inicjowania konsultacji społecznych.

Niektórzy przedstawiciele rad dzielnic, nazywanych też jednostkami pomocniczymi, zaproponowali, by zwiększyć ich uprawnienia. Chcą posiadać inicjatywę uchwałodawczą, czyli możliwość przygotowywania projektów uchwał, którymi zajmuje się rada miasta. Jeżeli miejscy radni przegłosowują daną uchwałę, staje się ona obowiązującym lokalnym prawem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.