PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni mazowieccy przeciw likwidacji sądów

  • AT    12 marca 2012 - 18:18
Radni mazowieccy przeciw likwidacji sądów

Radni Województwa Mazowieckiego, w przyjętym dziś stanowisku w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, apelują o odstąpienie przez Ministra Sprawiedliwości od wdrożenia tej reformy.
Radni uznali, że proponowane zmiany są społecznie nieuzasadnione i nie poprawią funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zakłada m.in. likwidację sądów rejonowych, w których jest mniej niż 15 etatów sędziowskich. W ich miejsce mają powstawać wydziały zamiejscowe (cywilne, karne oraz w niektórych przypadkach rodzinne i ds. nieletnich) sądów położonych w innych miejscowościach.

Czytaj też: Reorganizacja sądów oceniona negatywnie

Zdaniem radnych przyjęte przez Ministerstwo Sprawiedliwości kryterium istnienia sądu jedynie w postaci liczby etatów orzeczniczych (poniżej 15) jest niewystarczające. O tym, czy w danej miejscowości ma istnieć sąd rejonowy, powinna decydować m.in. analiza liczby wpływających do sądu spraw, skuteczności i szybkości ich rozpoznawania, a także odległości, jakie strony postępowania będą musiały pokonać, aby dotrzeć do sądu.

Sejmik Województwa Mazowieckiego (zabierz głos/oceń marszałka) doskonale rozumie, że w dobie kryzysu nie można utrzymywać sądów, do których wpływa mało spraw. Nie można jednak likwidować jednostek, które dobrze pracują jedynie dlatego, że jest w nich mniej niż 15 etatów sędziowskich.

Dodatkowo, rozwiązanie przedstawione w rozporządzeniu jest odejściem od reformy administracji publicznej z 1998 r. polegającej na wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa. Intencją tej reformy było stworzenie sprawnie funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości opartego na współpracy z organami administracji rządowej i samorządowej, przede wszystkim z Policja, ale także z innymi organami i służbami prowadzącymi postępowania przygotowawcze oraz rejestry na potrzeby wymiaru sprawiedliwości.

Proponowane rozwiązania osłabiają także rolę przywróconych w 1999 r. powiatów, których mieszkańcy po kilkudziesięciu latach odzyskali możliwość załatwienia na miejscu niemal wszystkich spraw podlegających właściwości sądów rejonowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.