PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni mazowieccy przeciw likwidacji sądów

  • AT    12 marca 2012 - 18:18
Radni mazowieccy przeciw likwidacji sądów

Radni Województwa Mazowieckiego, w przyjętym dziś stanowisku w sprawie zniesienia niektórych sądów rejonowych, apelują o odstąpienie przez Ministra Sprawiedliwości od wdrożenia tej reformy.
Radni uznali, że proponowane zmiany są społecznie nieuzasadnione i nie poprawią funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

Projekt rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości zakłada m.in. likwidację sądów rejonowych, w których jest mniej niż 15 etatów sędziowskich. W ich miejsce mają powstawać wydziały zamiejscowe (cywilne, karne oraz w niektórych przypadkach rodzinne i ds. nieletnich) sądów położonych w innych miejscowościach.

Czytaj też: Reorganizacja sądów oceniona negatywnie

Zdaniem radnych przyjęte przez Ministerstwo Sprawiedliwości kryterium istnienia sądu jedynie w postaci liczby etatów orzeczniczych (poniżej 15) jest niewystarczające. O tym, czy w danej miejscowości ma istnieć sąd rejonowy, powinna decydować m.in. analiza liczby wpływających do sądu spraw, skuteczności i szybkości ich rozpoznawania, a także odległości, jakie strony postępowania będą musiały pokonać, aby dotrzeć do sądu.

Sejmik Województwa Mazowieckiego (zabierz głos/oceń marszałka) doskonale rozumie, że w dobie kryzysu nie można utrzymywać sądów, do których wpływa mało spraw. Nie można jednak likwidować jednostek, które dobrze pracują jedynie dlatego, że jest w nich mniej niż 15 etatów sędziowskich.

Dodatkowo, rozwiązanie przedstawione w rozporządzeniu jest odejściem od reformy administracji publicznej z 1998 r. polegającej na wprowadzeniu zasadniczego trójstopniowego podziału terytorialnego państwa. Intencją tej reformy było stworzenie sprawnie funkcjonującego wymiaru sprawiedliwości opartego na współpracy z organami administracji rządowej i samorządowej, przede wszystkim z Policja, ale także z innymi organami i służbami prowadzącymi postępowania przygotowawcze oraz rejestry na potrzeby wymiaru sprawiedliwości.

Proponowane rozwiązania osłabiają także rolę przywróconych w 1999 r. powiatów, których mieszkańcy po kilkudziesięciu latach odzyskali możliwość załatwienia na miejscu niemal wszystkich spraw podlegających właściwości sądów rejonowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.