Radni Mazowsza apelują do TK ws. janosikowego

Radni Województwa Mazowieckiego apelują do TK o jak najszybsze zajęcie się wnioskiem marszałka województwa mazowieckiego o zbadanie zgodności z konstytucją przepisów dotyczących janosikowego. W sierpniu minie 3,5 roku od czasu złożenie wniosku.
Radni Mazowsza apelują do TK ws. janosikowego
Podpisany przez marszałka województwa mazowieckiego wniosek został złożony w Trybunale Konstytucyjnym 25 lutego 2010 r. Przez ponad 3 lata nie została wyznaczona data rozprawy.

Co roku Mazowsze oddaje na rzecz innych województw kilkaset milionów złotych. Tylko w tym roku janosikowe wynosi ponad 661 mln zł. Oznacza to, że prawie co druga złotówka wpływająca do budżetu z tytułu podatku CIT jest oddawana innym regionom.

Czytaj też: Mazowsza nie stać na płącenie janosikowego

- Należy zadać fundamentalne pytanie. Czy taki region, jak Mazowsze, ma prawo do rozwoju, ma prawo do wypracowywania nadwyżki i wykorzystania jej na swój rozwój? Czy jeden region ma zastąpić całe państwo polskie w wyrównywaniu różnic i w dofinansowywaniu reszty kraju? - powiedział marszałek Adam Struzik.

Przypomnijmy, sprawą janosikowe TK zajmował się już na wniosek Warszawy i Krakowa. W styczniu br. orzekł, że zasada na podstawie której bogate gminy płacić tzw. janosikowe na rzecz biedniejszych samorządów, jest zgodna z konstytucją.

Czytaj też: Samorządowcy mimo wszystko mają nadzieję na zmianę janosikowego Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

trudno utrzymać budżet w ryzach jak się ma tak rozpasane inwestycje krajowe (z funduszy krajowych a samemu musi się do nich tylko troszeczkę dołożyć) i tak wielkie dochody z firm, ktore pouciekały do wielkiego miasta,niestety firmy zamiast wrócić do siebie uciekają z polski przez głupią warszawkę kt...óra je pragnęła oskubać - cóż dodać trzeba komisarza dla mazowsza i to już a nie sitwy, która nie potrafi liczyć rozwiń

ślązak, 2013-07-16 14:03:20 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU