Radni nadal nie ujawnili majątków

  • PAP/Dziennik Gazeta Prawna
  • 25-07-2014
  • drukuj
Dla prawie połowy losowo wybranych gmin dwa i pół miesiąca to za mało, by usunąć dane osobowe z oświadczeń lokalnych włodarzy i umieścić je w internecie.
Radni nadal nie ujawnili majątków

Dziennikarze "Dziennika Gazety Prawnej" przeprowadzili analizę biuletynów informacji publicznej 550 gmin losowo wybranych spośród 2,4 tys. wszystkich jednostek samorządu tego szczebla. Sprawdzali, czy w biuletynach umieszczono już oświadczenia majątkowe wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) oraz radnych za 2013 r., które musieli oni złożyć do 30 kwietnia.

Czytaj też:  Więcej osób będzie składać oświadczenia majątkowe?

Okazuje się, że do 17 lipca aktualne oświadczenia pojawiły się w biuletynach 310 gmin. Pozostałe - aż 240 samorządów - albo oświadczeń w ogóle nie zamieściło, albo zrobiło to szczątkowo - np. opublikowało dane o majątku wójta, ale radnych już nie.

Presji czasowej nie wymuszają na lokalnych władzach obowiązujące przepisy. W ocenie ekspertów taki stan prawny nie usprawiedliwia swobodnego podejścia samorządów do kwestii publikacji. "Uważam, że w tej sytuacji zastosowanie znajduje zasada, iż informacje publiczne udostępnia się niezwłocznie, czyli najszybciej, jak to jest możliwe" - zaznacza Krzysztof Izdebski, ekspert prawny Stowarzyszenia Sieć Obywatelska Watchdog Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (3)ZOBACZ WSZYSTKIE

Oświadczenia majątkowe powinny trafiać do Urzędu Kontroli Skarbowej a nie na strony BIP. To są odpowiednie służby, które zweryfikują stan posiadania danej osoby z źródłem pochodzenia. A jak nie to może wszyscy składajmy oświadczenia!

Dziecko WOPR, 2014-07-28 07:40:14 odpowiedz

Pewnie nie podali, Żeby nie podpadli, Że więcej jak niegdyś Pazernie nakradli.

Eterno Vagabundo, 2014-07-27 19:33:29 odpowiedz

Za biuletyny powinna być kara w wysokości kwoty wójtów, sekretarzy wynagrodzenia za każdy dzień po terminie braku informacji na BIP. Po drugie obowiązkowy zestaw szczegółowo wymienionych informacji zamieszczanych na BIP. Obecnie są projektowane zmiany dt BIP i kar

ole, 2014-07-26 14:41:35 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU