PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni nie przyjęli uchwały o emisji obligacji

  • PAP    27 listopada 2013 - 07:02
Radni nie przyjęli uchwały o emisji obligacji

Radni Płocka nie przyjęli we wtorek projektu uchwały o emisji obligacji miejskich na łączną kwotę ponad 86,8 mln zł. By uchwała została przyjęta zabrakło jednego głosu. Celem emisji miała być spłata kredytów.
Za emisją obligacji głosowało 12 radnych, w tym PO, przeciwko było 8, w tym radni PiS i część radnych SLD, a wstrzymało się 4 radnych.

Dla przyjęcia uchwały o emisji obligacji miejskich wymagana była bezwzględna większość głosów - oznacza to, że w przypadku 25-osobowej rady miasta Płocka potrzebnych było 13 głosów poparcia.

Jak informował wcześniej płocki Urząd Miasta, oferta obligacji miejskich, skierowana do inwestorów indywidualnych, miała nastąpić w 2013 r. Planowany termin wykupu obligacji określono na lata 2021-25.

Według projektu emisja obligacji w 2013 r. miała "pozwolić zoptymalizować zadłużenie miasta i spowodować, że obsługa zaciągniętych wcześniej zobowiązań stanie się tańsza, przez co wzrosną możliwości inwestycyjne budżetu Płocka".

Celem emisji miała być spłata sześciu kredytów bankowych, zaciągniętych przez Płock w latach 2008-12. "Zamiana kredytów bankowych na środki uzyskane z emisji obligacji gminnych niesie dużą korzyść finansową dla samorządu, niższe oprocentowanie uzyskanej pożyczki. A co za tym idzie zmniejsza środki, które corocznie trzeba przeznaczyć na obsługę długu miasta" - tłumaczył płocki Urząd Miasta.

Projekt zakładał emisję 86 tys. 850 obligacji o wartości nominalnej 1 tys. zł każda wartych w sumie 86 mln 850 tys. zł.

Płock był pierwszym w kraju miastem, które po 1945 roku wyemitowało obligacje. Emisja tych papierów miała miejsce w 1993 r., a uzyskane wtedy środki - ponad 820 mln ówczesnych złotych (przed denominacją) - posłużyły m.in. do sfinansowania budowy nowoczesnej stacji uzdatniania wody.

W latach następnych Płock przeprowadził jeszcze trzy emisje obligacji, ostatnią w 2010 r. o wartości 80 mln zł. Pozyskane wówczas wpływy przeznaczono na pokrycie planowanego deficytu budżetu miasta oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań finansowych.

Nieprzyjęcie projektu uchwały o emisji obligacji spowodowało, że we wtorek wieczorem zawieszono obrady radnych Płocka. Zostaną one wznowione w czwartek. Do tego czasu ma zostać wprowadzona korekta do dwóch projektów uchwał z wtorkowego porządku obrad, uwzględniających pozyskanie środków z emisji obligacji, w tym do projektu o zmianie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy-Miasto Płock na lata 2013-30.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.