PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni „od swoich” pieniędzy za boisko nie chcieli. Co na to wojewoda?

  • MIW    20 marca 2018 - 14:15
Radni „od swoich” pieniędzy za boisko nie chcieli. Co na to wojewoda?
Rada nie może różnicować wysokości opłat za korzystanie z obiektów sportowych w zależności od tego, czy z obiektu korzystają kluby z gminy, bądź spoza jej granic. (fot. pixabay.com)

Rada gminy nie może wprowadzać zwolnień z opłat za korzystanie z obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. Nie może także różnicować wysokości opłat w zależności od pochodzenia użytkowników tychże obiektów. Rozporządzenie nadzorcze w tej sprawie wydał właśnie wojewoda podkarpacki.




  • Uchwała rady gminy nie może regulować jeszcze raz tego, co jest już zawarte w obowiązującej ustawie – przypomniał radnym wojewoda.
  • Zdaniem wojewody podstaw prawnych nie ma też wprowadzenie różnej stawki opłat dla użytkowników z obszaru gminy i spoza jej granic.
  • Takie postanowienia naruszają wyrażoną w art. 32 Konstytucji RP zasadę równości wobec prawa – stwierdza wojewoda podkarpacki.

W wydanym 28 lutego rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda podkarpacki stwierdził nieważność uchwały gminy Sanok z 28 stycznia b.r. w sprawie ustalenia Regulaminu oraz cennika korzystania z Euroboiska w miejscowości Pakoszówka.

W swym rozstrzygnięciu wojewoda podkreśla, że co prawda ustawa o samorządzie gminnym daje organom gminy prawo do wydawania przepisów prawa miejscowego „w zakresie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznej”, ale przypomina równocześnie, iż stosowanie tego prawa możliwe jest tylko w ramach „przyznanych gminie kompetencji związanych z realizacją nałożonych na nią zadań”.

Analizując konkretne zapisy zakwestionowanej uchwały wojewoda wskazuje, że jej adresatem są potencjalni użytkownicy boiska, a tymczasem część zapisów regulaminu odnosi się do praw i obowiązków organizatora imprezy oraz warunków zapewnienia bezpieczeństwa i porządku w trakcie imprez sportowych odbywających się na terenie stadionu.

Czytaj: Finansowanie modernizacji boisk po stronie samorządów

- Należy wyraźnie podkreślić, że tak określona materia jest przedmiotem regulacji ustawowej i została szczegółowo uregulowana w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych (…) Na gruncie niniejszej sprawy podkreślić należy, iż w orzecznictwie sądowoadministracyjnym utrwalony jest pogląd, że uchwała rady gminy nie może regulować jeszcze raz tego, co jest już zawarte w obowiązującej ustawie, a uchwała zawierająca takie unormowania, jako istotnie naruszająca prawo, winna być uznana za nieważną w części w jakiej zawiera takowe regulacje – czytamy w rozporządzenie wojewody.

Ciekawym wątkiem w zakwestionowanej uchwale była kwestia odpłatności za korzystanie z Euroboiska. Jak zauważa wojewoda radni wprowadzili możliwość nieodpłatnego korzystania z obiektów, czyli de facto dokonali zwolnienia z opłat do czego - jak stwierdza - rada nie ma uprawnień.

- Wprowadzenie takich regulacji do treści aktu prawa miejscowego należy ocenić jako działanie podjęte z naruszeniem właściwości Rady Gminy w Sanoku i w związku z tym jako nielegalne. Również różnicowanie opłat ze względu na użytkowników spoza Gminy Sanok (w tekście uchwały zapisano, że kluby sportowe z terenu gminy korzystają z obiektu za darmo, te spoza jej granic musiałby za takie wykorzystanie zapłacić) nie znajduje podstaw prawnych – ocenia wojewoda. Stwierdza, że takie postanowienia naruszają wyrażoną w art. 32 Konstytucji RP zasadę równości wobec prawa.





REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.