PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni pomogą wypełniać wnioski dot. budżetu obywatelskiego w Warszawie

  • PAP    20 lutego 2014 - 18:17
Radni pomogą wypełniać wnioski dot. budżetu obywatelskiego w Warszawie

- Od piątku radni i eksperci SLD będą pomagać mieszkańcom Warszawy pisać projekty dotyczące wykorzystania pieniędzy z budżetu obywatelskiego. Czas na zgłaszanie projektów mija 9 marca; do podziału jest 26 mln zł.
Lider stołecznego SLD i kandydat tej partii na prezydenta Warszawy w jesiennych wyborach samorządowych Sebastian Wierzbicki poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej, że pomoc w napisaniu projektu będzie można uzyskać do 9 marca we wszystkich biurach SLD w dzielnicach i w biurze miejskim przy ul. Złotej 9.

Podkreślił, że o wprowadzenie w stolicy budżetu obywatelskiego SLD zabiegało od prawie trzech lat. Zadeklarował, że jeśli jego partia wygra jesienne wybory samorządowe w Warszawie, już w 2015 r. kwota przeznaczona do wykorzystania na projekty mieszkańców zostanie zwiększona do 100 mln zł. Obecnie jest to 26 mln zł.

"Uważamy, że to będzie za mało, więc co najmniej 100 mln zł SLD przeznaczy do dyspozycji mieszkańców Warszawy. I nie tylko na projekty dzielnicowe, jak ma to miejsce dziś, ale również na projekty ogólnomiejskie" - powiedział Wierzbicki.

Zastrzegł, że może być "ciężko będzie robić rewolucje i mówić o dużo większych pieniądzach", ponieważ budżet na przyszły rok będzie przygotowywany już od wakacji. Zapewnił jednak, że jeśli będą pojawiać się jakiekolwiek wolne środki, SLD przekaże je na realizację projektów zgłoszonych przez warszawiaków.

Dodał, że w kolejnych latach kwoty budżetu obywatelskiego powinny rosnąć. Ocenił, że minimum, jakie mieszkańcy powinni móc sami rozdysponować, to 1 proc. wydatków miasta, czyli ok. 130 mln zł.

Radny klubu SLD w radzie miasta Krystian Legierski dodał, że w biurach Sojuszu każdy będzie mógł m.in. uzyskać informacje o tym, jakie kategorie spraw można uwzględnić we wnioskach o realizację projektu w ramach budżetu obywatelskiego oraz jakie proceduralne i formalne wymogi trzeba spełnić.

Szef klubu SLD w radzie Warszawy Adam Cieciura zapowiedział, że w piątek ruszy telewizyjna i internetowa kampania informacyjna o pomocy, jaką mieszkańcom oferuje ta partia. Spoty kampanii mają pojawiać się m.in. w telewizji publicznej.

Szczegółowe informacje nt. kampanii SLD można znaleźć na stronie www.sebastianwierzbicki.pl.

Dotychczas warszawiacy zgłosili ponad 600 propozycji do budżetu partycypacyjnego. Najwięcej pomysłów na zmiany w swoich dzielnicach mają mieszkańcy Mokotowa, Woli i Śródmieścia.

Projekty, które zostaną zrealizowane w 2015 r., mieszkańcy wybiorą w maju, czerwcu przyszłego roku. Lista zwycięskich projektów będzie znana w lipcu.

Najwięcej środków będzie mogło w ten sposób rozdzielić Śródmieście - blisko 6 mln zł, Mokotów - około 5 mln zł oraz Wola i Praga Południe - po ok. 4 mln zł, a najmniej Wesoła i Rembertów - po kilkaset tysięcy złotych.

Szczegółowe informacje na temat budżetu obywatelskiego znajdują się na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl. Na stronie można znaleźć formularze zgłoszeniowe, przykładowe kosztorysy i inne niezbędne informacje.

Łączna kwota 26 mln zł, przeznaczona przez ratusz na realizację projektów mieszkańców, to niespełna 1 proc. zaplanowanych na ten rok wydatków dzielnic i ok. 0,18 proc. wszystkich wydatków miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Alka, 2014-06-21 11:52:42

    Do Ewa: Tragiczny jest stan świadomości obywatelskiej; rzadko kto zna swoje prawa (obowiązki też, ale tych pilnuje ,,władza") i z nich korzysta. W roku wyborczym wysypał się worek zachęt do składania wniosków do budżetu, ale żaden samorząd nie uzasadnia tego prawem obywatelskim. Cel tych dzia...łań jest wyraźny: pokażmy ludziom, że mają coś do powiedzenia pod naszymi rządami, to wybiorą nas na następną kadencję. Dobrą stroną tych działań jest pobudzenie aktywności mieszkańców, co mam nadzieję, nie umrze po wyborach.  rozwiń
  • Ewa, 2014-06-21 10:49:05

    Cały budżet jest obywatelski, a zrządzany jest przez samorząd gminy. Konkursy, plebiscyty, czy wszelkie nominacje pozostawmy organizacją rozrywkowym, natomiast decyzje w sprawie realizacji wniosków obywateli powinny być rozstrzygane zgodnie z obowiązującym prawem. Wnioskodawcy powinni zachować pra...wo do możliwości odwołania się od podejmowanych decyzji, powinni otrzymać odpowiedź wraz z uzasadnieniem o możliwościach i terminach realizacji bądź o odrzuceniu i jego przyczynach. Takie akcje mają jedyny pozytywny oddźwięk, że wyzwalają inicjatywy społeczne, ale wnioskodawcy nie powinni pozwalać sobą manipulować, a egzekwować rozpatrzenie wniosku w trybie administracyjnym do czego mają prawo. Z całą pewnością szanse na realizację wniosków będą większe niż pozwolą sobie na oczekiwanie rozstrzygnięcia w trybie wyboru miss mokrego podkoszulka. To zaczyna być tragiczne, że coraz więcej samorządów zachowuje się jak organizacja rozrywkowa, a społeczeństwo, media i prawo to akceptują.  rozwiń