PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni pozwolili piknikować w parkach

  • Bialystokonline.pl    21 lipca 2011 - 20:24
Radni pozwolili piknikować w parkach

Parki: Antoniuk, Jadwigi Dziekońskiej, Konstytucji 3 Maja, Stary i Park Branickich - w tych miejscach możemy rozkładać koce, wylegiwać się i spacerować po trawie. Tak zadecydowali miesiąc temu białostoccy radni.
W środę (20 lipca) weszły w życie zmienione zasady korzystania z terenów miejskiej zieleni. W ich myśl możemy piknikować w białostockich parkach. Do tej pory chwila wypoczynku na trawie mogła skończyć się karą nawet 1000 zł, a w najlepszym przypadku naganą. Tak mówił kodeks wykroczeń, który zakazywał deptania zieleńców.

Po ostatniej nowelizacji przepisów kara ta nie grozi w miejscach, dla których istnieje regulamin pozwalający na korzystanie z trawników. Stąd inicjatywa, by uchwalić nowe zasady korzystania z 19 parków i skwerów istniejących w naszym mieście, w tym najmłodszych - Placu ks. Sopoćki i skwerów przy ul. Bema oraz Augustowskiej.

Nowo zatwierdzone regulaminy zakazują tak oczywistych rzeczy jak zaśmiecania terenu, niszczenia roślinności, rozkopywania gruntu, uszkadzania sprzętów czy zakłócania ciszy. W parkach nie wolno prowadzać psów bez smyczy i kagańca oraz handlować bez zezwolenia. Po alejkach można jeździć rowerami, ale należy pamiętać, że pierwszeństwo zawsze mają tam osoby piesze.

W miejscach, gdzie znajdują się stawy czy fontanny zakazuje się kąpieli. Nie wolno też łowić ryb w stawie przy Galerii Biała oraz w zbiornikach wodnych przy rezydencji Branickich. Wędkarze - ale tylko posiadający karty wędkarskie - mogą korzystać ze stawu u zbiegu ulic Mickiewicza i Podleśnej.

Co ważne, według regulaminów obowiązuje zakaz spożywania alkoholu. Wyjątkiem są imprezy, których organizatorzy uzyskali na to specjalne pozwolenie. Tak samo jest w przypadku palenia ognisk oraz grillowania.

Sam wypoczynek na trawie będzie teraz możliwy w 5 parkach, w których jak oceniają urbaniści, trawa jest na tyle silna, iż nie grozi jej zadeptanie. Rozłożyć się z kocem możemy w Parku Antoniuk wzdłuż ul. Wierzbowej, Parku im. Jadwigi Dziekońskiej, czyli na terenach przy Spodkach i powstałym rok temu skate parku oraz w Parku Konstytucji 3 Maja przy ul. Zwierzynieckiej, w okolicach Akcentu ZOO.

Nowy regulamin pozwala korzystać z trawy parku Starego im. Księcia Józefa Poniatowskiego położonego wokół Teatru Dramatycznego. Do dyspozycji białostoczan i turystów chcących spędzić czas na świeżym powietrzu jest też Park Branickich, ale uwaga - nie możemy piknikować przy odrestaurowanym niedawno salonie ogrodowym i dziedzińcu wstępnym obok fontann. Bez groźby mandatu możliwy jest swobodny wypoczynek na terenie po północnej stronie ogrodów (od Placu Jana Pawła II) - za kanałem. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.