PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni przyznali dotacje 11 toruńskim zabytkom

  • PAP    21 marca 2013 - 20:44
Radni przyznali dotacje 11 toruńskim zabytkom

Dotacje w wysokości 671 tys. zł na przeprowadzenie konserwacji i prac restauratorskich w 11 zabytkach przyznali w czwartek radni Torunia. Miasto w tym roku na ratowanie cennych obiektów przeznacza w budżecie ponad milion złotych.
Jak poinformowała rzeczniczka prezydenta Torunia Aleksandra Iżycka wpłynęło 14 wniosków właścicieli i zarządców obiektów o udzielenie dotacji. Po weryfikacji w Biurze Miejskiego Konserwatora wybrano 11 wniosków o dofinansowanie na sumę 873 tys. zł, a po szczegółowej analizie komisja przeznaczyła łącznie 671 tys. zł.

Pozostałe 379 tys. zł jest przeznaczonych na realizację wniosków, które mogą być składane do 30 kwietnia.

Największą dotację wysokości 200 tys. zł przyznano na kościół św. Katarzyny. Zostanie w nim przeprowadzona konserwacja malowideł ściennych w części prezbiterium i prace konserwatorsko-budowlane nawy głównej.

Muzeum Kurii Diecezjalnej otrzyma 130 tys. zł na przygotowanie do dyspozycji gotyckiej studni, hypokaustum (dawny system ogrzewania) i ceglanej posadzki, a także wykonanie drewnianej posadzki. Po 90 tys. zł przeznaczono na naprawę murów jednego z baraków Fortu IV im. Stanisława Żółkiewskiego i remont dachu na kamienicy przy ul. Szerokiej 29.

Dotacje przydzielono też na: katedrę św. Jana Chrzciciela i św. Jana Apostoła, kościół św. Jakuba Apostoła, kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła, kamienice przy ul. Mickiewicza i ul. Warszawskiej i kamienicę Towarzystwa Naukowego w Toruniu na ul. Wysokiej oraz mury obronne.

Toruński samorząd od dziewięciu lat wspiera ratowanie cennych obiektów zabytkowych i detali architektonicznych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.