PARTNER PORTALU
  • BGK

Radni zlikwidowali Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu "Stadion Śląski"

  • PAP    26 maja 2015 - 10:28
Radni zlikwidowali Wojewódzki Ośrodek Kultury i Sportu "Stadion Śląski"

Po zakończeniu procesu budowy stadionu, to spółka Stadion Śląski będzie nim zarządzała i realizowała cele publiczne w zakresie edukacji, kultury i sportu (fot. facebook)

W poniedziałek (25 maja) radni śląskiego sejmiku podjęli uchwałę o likwidacji Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sportu "Stadion Śląski" (WOKiS) w Chorzowie.
W drugiej połowie 2013 roku samorząd województwa powołał spółkę Stadion Śląski, w celu prowadzenia zadań inwestycyjnych i organizacyjnych związanych z tym obiektem. "Po zakończeniu procesu budowy stadionu, to spółka Stadion Śląski będzie nim zarządzała i realizowała cele publiczne w zakresie edukacji, kultury i sportu" - powiedziała w poniedziałek wicemarszałek województwa śląskiego Aleksandra Skowronek.

Członek zarządu województwa śląskiego Gabriela Lenartowicz odnosząc się do przebudowy i modernizacji Stadionu Śląskiego w Chorzowie powiedziała, że "przekształcenia własnościowe w zasadzie nie dotyczą inwestycji, tylko prowadzenia działalności sportowej na tym obiekcie".

W uzasadnieniu do podjętej przez radnych sejmiku śląskiego uchwały wskazano, że w związku z utworzeniem (przez Województwo Śląskie) jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - Stadion Śląski oraz powierzenia jej zadań publicznych, "zarząd województwa śląskiego po przeanalizowaniu rozwiązań organizacyjnych w zakresie prawidłowego zarządzania jednostką" zdecydował o podjęciu działań mających na celu likwidację WOKiS.

W zamian spółka Stadion Śląski

Wicemarszałek Skowronek powiedziała, że likwidacja WOKiS jest "tylko i wyłącznie kwestią organizacyjną", a jej celem było uniknięcie "powielania zadań". Dodała, że kiedy podejmowano decyzję o utworzeniu spółki Stadion Śląski, "od razu była mowa o tym, że to będą podmioty, które będą się dublować". "W związku z tym w pewnym momencie trzeba było zlikwidować WOKiS, żeby spółka Stadion Śląski wchłonęła tę strukturę" - powiedziała wicemarszałek.

Skowronek dodała, że WOKiS jest jednostką budżetową, która organizowała imprezy na terenie Stadionu Śląskiego, ale "dzierżawcą nieruchomości gruntowych jest spółka Stadion Śląski". "Aby zorganizować imprezy (WOKiS) musiała wynajmować ten teren - stadion - od spółki i to było bezsensowne" - dodała wicemarszałek.

Poinformowała, że po likwidacji WOKiS "nie zmieni się nic dla pracowników WOKiS i uczestników imprez", a Markowi Szczerbowskiemu - dyrektorowi likwidowanej jednostki budżetowej, zostanie zaproponowane stanowisko likwidatora.

W spółce Stadion Śląski (Sp. z o.o.) z siedzibą w Katowicach Województwo Śląskie ma 100 proc. udziałów. "Spółka ta obecnie włada na podstawie umowy dzierżawy nieruchomością stanowiącą własność woj. śląskiego. Przekazanie spółce na podstawie obowiązujących przepisów prawa nieruchomości i części ruchomości, którymi obecnie włada WOKiS umożliwi spółce wykonywanie powierzonych jej zadań publicznych, w tym zadań realizowanych obecnie przez likwidowaną jednostkę budżetową" - poinformowano w uzasadnieniu do uchwały.

Spółka Stadion Śląski "wraz z zadaniami likwidowanej jednostki" przejmie również mienie "niezbędne do ich realizacji".

W WOKiS zatrudnionych jest na podstawie umowy o pracę 18 osób (łącznie 17,5 etatów) - w pionie technicznym, marketingu, organizacji imprez, PR i administracji. Jak podano w uzasadnieniu, spółka Stadion Śląski "wyraziła wolę przejęcia" tych osób.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: