PARTNER PORTALU
  • BGK

Radny nie zostanie już ławnikiem

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    18 kwietnia 2011 - 07:25
Radny nie zostanie już ławnikiem

Zmienią się zasady zgłaszania i odwoływania ławników sądowych. Posłowie uchwalili proponowaną przez rząd nowelizację prawa o ustroju sądów powszechnych.
Nowe przepisy zostaną zastosowane podczas najbliższego naboru na ławników. Zgłaszanie kandydatów rozpocznie się z końcem maja. Sprawa jest więc pilna, a przepisami musi się zająć jeszcze Senat – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Czytaj też: Radni samorządowi nie zostaną ławnikami

Doprecyzowane zostaną wymagania wobec osób, które chcą zostać ławnikami. Według noweli do kategorii osób, które nie mogą pełnić funkcji ławnika, czyli np. policjantów, duchownych, żołnierzy i adwokatów i radnych gmin, dołączą też radni powiatów i województw. Zagwarantuje to przestrzeganie konstytucyjnej zasady podziału władz.

Do zgłoszenia kandydata na ławnika trzeba będzie dołączyć nie tylko dane z rejestru karnego o karalności, ale jednocześnie oświadczenie zgłaszanej osoby, że nie toczy się wobec niej postępowanie karne z oskarżenia publicznego ani żadna sprawa o przestępstwo karne skarbowe. Chodzi o to, aby kandydata nie dyskwalifikowały sprawy z oskarżenia prywatnego, dotyczące jakichś pomówień bądź oszczerstw. Kandydat będzie musiał przedstawić zaświadczenie lekarskie. Będzie jasne, że ma je wystawić lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Rada gminy, która będzie wybierać kandydatów na ławników, będzie mogła zwrócić się do komendanta wojewódzkiego policji o informacje o kandydacie, i to w takim trybie, jakby to dotyczyło sędziów zawodowych – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.