PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom. 25 projektów z budżetu obywatelskiego

  • PAP/JL    5 lipca 2016 - 10:12
Radom. 25 projektów z budżetu obywatelskiego

Radom sfinansuje z budżetu obywatelskiego naukę udzielania pierwszej pomocy, Fot. Pixabay.com

Nauka udzielania pierwszej pomocy, stworzenie Mobilnego Muzeum Rowerów Zabytkowych oraz iluminacja klasztoru Ojców Bernardynów – takie m.in. projekty będą w 2017 r. realizowane w Radomiu z budżetu obywatelskiego.
W sumie jest ich 25. Radom przeznaczył na ten cel 4,8 mln zł.

Kwotę tę podzielono po 800 tys. zł na projekty ogólnomiejskie i na przedsięwzięcia z każdego z pięciu obszarów miasta.

W sferze ogólnomiejskiej najwięcej głosów zdobył projekt „Pierwsza pomoc dla każdego”. – Zakłada organizację cyklicznych wydarzeń, podczas których będą się odbywały szkolenia dla radomian z udzielania pierwszej pomocy – zapowiada pomysłodawca projektu Tomasz Makuch.

Za pieniądze z budżetu obywatelskiego ma być także stworzone Mobilne Muzeum Rowerów Zabytkowych. To pomysł grupy miłośników starych jednośladów. – Przed wojną Radom był znanym producentem rowerów. Chcemy pochwalić się naszą radomską rowerową historią – mówi Łukasz Wykrota z Radomskiego Towarzystwa Retrocyklistów Sprężyści.

W ramach budżetu obywatelskiego w 2017 r. wykonane zostanie zewnętrzne oświetlenie klasztoru ojców Bernardynów. – Jesteśmy wdzięczni wiernym, którzy do naszego kościoła chodzą, bo prosiliśmy ich, by oddawali głosy na nasz projekt, oraz wszystkim mieszkańcom Radomia, którzy z sentymentu do naszego klasztoru zagłosowali za iluminacją naszego XV-wiecznego obiektu – podkreśla gwardian klasztoru ojciec Stanisław Górka.

W ramach budżetu obywatelskiego w 2017 r. m.in. zbudowane zostaną nowe place zabaw, miejsca parkingowe, ścieżki rowerowe. Powstanie też Klub Inicjatyw Międzypokoleniowych.

W planach jest kontynuacja projektów, które zwyciężyły w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego, m.in. doposażenie obserwatorium astronomicznego, które powstało w 2015 r. oraz – tak jak w tym roku – wykonanie oprysków miejskich parków przeciwko komarom i kleszczom.

W głosowaniu nad projektami do budżetu obywatelskiego na 2017 r. wzięło udział ponad 11,1 tys. osób, z których 4,5 tys. zagłosowało przez internet, a 6,2 tys. wypełniło tradycyjne karty do głosowania. Mieszkańcy Radomia mieli do wyboru 117 projektów. Do realizacji wybrano 25.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Paweł, 2016-07-05 14:32:24

    Brawo Radom - świetnie wyniki i jeśli chodzi o środki na budżet obywatelski, i zaangażowanie mieszkańców.