PARTNER PORTALU
  • BGK

Radom podzielony na 5 sektorów. Ile firm śmieciowych je obsłuży?

  • PAP    22 kwietnia 2013 - 14:15
Radom podzielony na 5 sektorów. Ile firm śmieciowych je obsłuży?

Przetarg na odbiór i transport odpadów komunalnych z terenu miasta ogłosił Urząd Miejski w Radomiu. Rozstrzygnięcie zaplanowano na koniec maja - poinformowała w poniedziałek Ryszarda Kitowska z zespołu prasowego radomskiego magistratu.
Radom podzielony został na pięć sektorów. Jedna firma będzie mogła obsługiwać maksymalnie trzy z nich. Według Kitowskiej, taki zapis wyklucza przechwycenie całego rynku przez jednego usługodawcę i daje szansę na utrzymanie się kilku firm działających w tej branży. "W przyszłości, przy kolejnym przetargu, ze względu na większą konkurencję możliwe będzie uzyskanie niższych cen" - zauważyła Kitowska.

Firmy wyłonione w przetargu będą przez dwa lata odbierać od mieszkańców śmieci i transportować je na teren miejskiej spółki Radkom, zajmującej się odbiorem i utylizacją odpadów.

W Radomiu opłaty za odbiór śmieci będą naliczane od gospodarstwa domowego i zróżnicowane w zależności od powierzchni mieszkania. Według władz miasta taki sposób naliczania opłaty za odbiór odpadów komunalnych będzie korzystny finansowo dla rodzin wielodzietnych i wielopokoleniowych, a także dla gospodarstw domowych zajmujących małe powierzchnie. W przypadku gospodarstw jednoosobowych przewidziana jest pomoc w postaci 50-procentowej dopłaty z budżetu gminy do kwoty opłaty za odbiór śmieci.

Przyjęte w Radomiu stawki promują selektywną zbiórkę odpadów. W przypadku segregowania śmieci mieszkańcy zapłacą 18 zł od gospodarstwa domowego zajmującego lokal mieszkalny o powierzchni nieprzekraczającej 30 m kw., 30 zł w przypadku mieszkania o powierzchni przekraczającej 30 m kw., jednak nie większej niż 70 m kw., i 40 zł od gospodarstwa domowego zajmującego lokal mieszkalny o powierzchni przekraczającej 70 m kw. Stawki za odbiór śmieci niesegregowanych kształtują się odpowiednio: 24 zł, 40 zł i 50 zł.

Dyskusja na temat przetargów na odbiór odpadów będzie jednym z ważniejszych punktów sesji pt. "Gospodarka odpadami" (15 maja 2013 r., godz. 9.30-11.30) w trakcie najbliższego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Więcej na ten temat tutaj www.eecpoland.eu.  

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.