PARTNER PORTALU
  • BGK

Radomskie Polską Wschodnią?

  • PAP    1 marca 2011 - 19:29
Radomskie Polską Wschodnią?

Samorządowcy z byłego woj. radomskiego wnioskują do minister rozwoju regionalnego o zaliczenie ich regionu do obszaru Polski Wschodniej. Dzięki temu region radomski, należący do najbiedniejszych w Polsce, mógłby - według nich - liczyć na większe wsparcie z UE.
We wtorek burmistrzowie i wójtowie z regionu radomskiego uczestniczyli w konferencji w Radomiu, poświęconej perspektywom wprowadzenia korzystnych dla regionu zmian w projekcie Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030.

Samorządowcy podkreślali, że region radomski należy do najbiedniejszych i najbardziej zapóźnionych gospodarczo rejonów Polski. Według nich szansą dla rozwoju regionu radomskiego może być zaliczenie go w Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 do obszaru Polski Wschodniej.

Poseł PO Radosław Witkowski, który zorganizował spotkanie, podkreślał, że obszary zaliczone do Polski Wschodniej w latach 2007-2013 mogą liczyć na poważne wsparcie z funduszy europejskich w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Według niego, jest bardzo prawdopodobne, że obszary te będą korzystać z podobnej pomocy także w perspektywie finansowej 2014-2020.

Efektem wtorkowej konferencji było wspólne stanowisko skierowane do minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej. Samorządowcy napisali w nim, że "włączenie terenów byłego województwa radomskiego do obszarów objętych programami pomocowymi dla Polski Wschodniej daje możliwość rozwoju w sferze społeczno-gospodarczej i szanse wyrównania różnic pomiędzy biedniejszymi i bogatszymi obszarami woj. mazowieckiego". Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • leda, 2011-03-02 10:33:41

    No i warto było w imię nienawiści do Kielc uciekać pod skrzydła struzikowe?
  • Paweł, 2011-03-02 09:35:41

    Zdecydowanie tak! Skoro Polską Wschodnią jest Świętokrzyskie, to dlaczego nie mają być biedniejsze od niego regiony radomski, tarnowski czy nowosądecki.