PARTNER PORTALU
 • BGK

Radosław Sikorski przedstawi propozycję powołania komisji ws. samorządów

 • PAP    27 listopada 2014 - 17:07
Radosław Sikorski przedstawi propozycję powołania komisji ws. samorządów
fot.radeksikorski.pl

Marszałek Radosław Sikorski zapowiedział, że w przyszłym tygodniu przedstawi Prezydium Sejmu propozycję powołania sejmowej komisji nadzwyczajnej, która miałaby zaproponować ewentualne zmiany ustawowe dotyczące samorządu terytorialnego.
Sikorski rozmawiał w tej sprawie w czwartek z premier Ewą Kopacz. Po spotkaniu powiedział dziennikarzom, że "na 25-lecie samorządu terytorialnego przydałoby się podsumowanie, które by zasugerowało ewentualne zmiany w systemie".

"Zobowiązałem się więc do przedstawienia Prezydium Sejmu w przyszłym tygodniu propozycji powołania komisji nadzwyczajnej, na okres kilku miesięcy, która mogłaby te propozycje zebrać, przejrzeć i zaproponować ewentualny projekt ustawy" - podkreślił marszałek.

Wnioski dotyczące ewentualnych zmian legislacyjnych - poinformowano w komunikacie CIR - zostaną przedstawione przez komisję sejmową na wiosnę przyszłego roku, dokładnie w 25. rocznicę powstania samorządu.

Powołanie nadzwyczajnej sejmowej komisji ds. samorządu uzgodniono podczas rozmowy szefowej rządu z liderami partii politycznych na początku listopada.

Czytaj też:Zmiany w ustawie o samorządzie: nie tylko łączenie gmin

5 listopada w spotkaniu z Kopacz wzięli udział: wicepremier, szef PSL Janusz Piechociński, lider SLD Leszek Miller oraz przewodniczący Twojego Ruchu Janusz Palikot; nie uczestniczyli w nim prezes PiS Jarosław Kaczyński ani przedstawiciel klubu Sprawiedliwej Polski.

Kopacz poinformowała wówczas, że jednym z efektów spotkania jest porozumienie co do powołania w Sejmie komisji nadzwyczajnej, która zajmie się przeglądem kwestii dotyczących samorządu. Zapowiedziała złożenie wniosku w tej sprawie. W komisji mieliby zasiąść przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.

"Umówiliśmy się na przedstawienie katalogu zagadnień i co do tego katalogu też jesteśmy zgodni, czym ta komisja nadzwyczajna miałaby się zajmować. Będzie wspierana również opracowaniami i analizami, które w tej chwili prowadzi minister finansów, czyli jednocześnie w takiej relacji: zadania-finansowanie przez budżet" - powiedziała wówczas Kopacz.

Według premier wnioski z prac komisji nadzwyczajnej, również propozycje legislacyjne, miałyby zostać przygotowane pod koniec maja - na początku czerwca przyszłego roku.

Premier zaznaczyła, że przypadająca w maju 2015 r. 25. rocznica wejścia w życie ustawy o samorządzie gminnym to okazja, by przyjrzeć się funkcjonowaniu samorządu w Polsce. "To czas na przegląd, gdzie mamy bardzo słabe obszary funkcjonowania samorządu, a gdzie są te przeregulowane, gdzie są niedowartościowane finansowo; stąd też jest zgoda, aby takiego przeglądu funkcjonowania samorządu po tych 25 latach dokonać" - podkreśliła szefowa rządu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • ATEM, 2014-11-28 16:12:12

  -- brak nam ludzi do zarządzania , stwierdziła nauka światowa i bez dyskusji ,pracują w polsce od lat 90 -tych i nasze pozytywne wzorce przenoszą do siebie . nawet amerykanie uczyli się od poznaniaków prowdzeni...a spóldzielni , dla efektywnego wykorzystania środków i sprzetu ,uzasadnili , który jest drogi i kosztuje wiele milionów ,,,  rozwiń
 • polka, 2014-11-28 14:36:50

  Propozycja Sikorskiego .. warto zacytowac tasmy. Jego slowa sa do d warte
 • w.potega@neostrada.pl, 2014-11-28 11:58:26

  To dobry (oczekiwany) ruch, ale odczuwam spoglądanie na samorządność z góry. Nie przegląd regulacji jest potrzebny w pierwszej kolejności. Potrzebna jest w pierwszej kolejności głęboka analiza ułomnych prób samorządzenia, zabetonowanego przez potrafiących wybory wygrywać, dysponujących podatkami i u...żywających ich we własnym interesie. Brakuje obywatelskości, to jest zbiorowego działania. Coś mi się wydaje, że partie wyobcowały się i walczą z sobą, nie prowadząc merytorycznego dialogu.  rozwiń