PARTNER PORTALU
  • BGK

Rady szykują się do wyboru ławników

  • Przegląd prasy/ Dziennik Gazeta Prawna    9 czerwca 2011 - 12:00
Rady szykują się do wyboru ławników

Wprawdzie radny samorządowy nie może zostać ławnikiem, ale to właśnie rady gmin podejmą decyzje, kto ze zgłoszonych do końca czerwca kandydatów ławnikiem zostanie.
Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna" do 30 czerwca rady gmin czekają na zgłoszenia kandydatów na ławników. Zgodnie z nowelizacją ustawy "Prawo o ustroju sadów powszechnych" ławnikiem może zostać osoba, która ukończyła 30 lat, jest po maturze, korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich, może poszczycić się nieskazitelnym charakterem oraz mieszka, pracuje lub prowadzi działalność gospodarczą w miejscu kandydowania.

Sposród kandydatur jakie spłyną do urzedów, radni gminy do końca października wybiora ławników na czteroletnią kadencję. W tym celu każda z rad musi powołać specjalny zespół wystawiąjacy kandydatom opinie. Opinie te muszą zostać przedstawione pozostałym radnym podczas sesji. Rada o wyborze określonej osoby na funkcję ławnika decyduje w formie uchwały podejmowanej zwykłą większością głosów - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Jak stanowi ustawa, na ławnika nie może wybrać osób pracujących w sądach, policjantów, czy osób zajmujących się ściganiem przestepstw i wykroczen, radców prawnych lub aplikantów, duchownych, żołnierzy, funkcjonariuszy służby więziennej. Ławnikiem nie może zostać także ani radny gminy, ani radny powiatu czy województwa.

Czytaj też: Radny nie zostanie już ławnikiem

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.