Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia zapowiada rewolucyjne zmiany

- Przyszedł czas, aby jeszcze bardziej wsłuchać się w głos wrocławskich osiedli - uważa Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, który zapowiedział w sobotę (07.10) rozpoczęcie procesu decentralizacji władzy w mieście.W efekcie większe uprawienia mają otrzymać Rady Osiedli działające w stolicy Dolnego Śląska.
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia zapowiada rewolucyjne zmiany
Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia (fot. UM Wrocław)

- Przyszedł czas, aby jeszcze bardziej wsłuchać się w głos wrocławskich osiedli (…) chcemy rozłożyć kompetencje decyzyjne na poszczególne dzielnice. Rozwój nowych technologii i zaawansowanie cywilizacyjne Wrocławia spowodowały, że powoli dochodzimy do momentu, aby rozpocząć proces decentralizacji w mieście. To nie jest rzecz, która stanie się natychmiast, ale która powinna się stać - powiedział w sobotę podczas tweetupa Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia.

Tweetup przeprowadzono po zakończeniu Wrocławskiego Kongresu Rad Osiedli, który odbył się w Hali Stulecia. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 48 rad osiedli działających w stolicy Dolnego Śląska.

Dutkiewicz zapowiedział, że w 2018 r, ostatnim roku działalności obecnej rady miejskiej, zostanie opracowana koncepcja zmierzająca do decentralizacji władzy w mieście. - Chciałbym, aby nowy rada miejska i prezydent miasta nowej kadencji mieli dwa lata na konsultacje nowych rozwiązań z radami osiedli - mówił. Dodał, że uchwała, której konsekwencją będzie zwiększenie kompetencji rad osiedli, powinna zostać przyjęta w połowie przyszłej kadencji nowej Rady Miejskiej Wrocławia.

- Wejdziemy w proces, który potrwa trzy lata, po tym czasie w istotny sposób powinien zmienić się ustrój osiedlowy Wrocławia - mówił prezydent. Nie podał szczegółów, bo jak podkreślił, koncepcja decentralizacji będzie dopiero tworzona.

- W seansie ideowym, chciałbym byśmy doszli do momentu, w którym decyzje dotyczące większości zadań, w tym inwestycyjnych, były podejmowane z przewagą decyzyjną rad osiedli - mówił.

Dutkiewicz podczas tweetupa zapowiedział, że realizacja jednej trzeciej spośród 432 zadań inwestycyjny, które w ostatnim czasie były omawiane z radami osiedli, rozpocznie się w ciągu dwóch najbliższych lat. Wymienił tu m.in. budowę nowych żłobków i przedszkoli, budowę linii tramwajowej na Nowy Dwór czy opracowanie koncepcji budowy linii tramwajowej na Jagodno.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (4)ZOBACZ WSZYSTKIE

pan dutkiewicz wygłasza to samo od 15 lat /jak startował po raz pierwszy na prezydenta Wrocławia,/ ktoś kiedyś stwierdził że zrobił wiele dla Wrocławia ale nic dla Wocławian.Hit the road rafałku

Wrocławiak, 2017-10-12 18:03:20 odpowiedz

Za późno! Zglajszachtowani mieszkańcy, obżarci śmiecowym jedzeniem ,ożabokwani, omałpkowani, zukrainizowani, zażydzeni, zrusyfikowani, robią kasę na wynajmie, sprzedają mieszkania Niemcom, zagranicznym, nabywcom, wyzbywamy się Polskości! A taki Oberfuhrer Dudi i tak robi swoje stojąc na straży Bresl...au Bierhalle rozwiń

Prof. Glass, 2017-10-09 10:19:38 odpowiedz

Do gwi: Masz absolutnie rację. W Rynku jest umieszczona tablica obok Kentucky Fried Chicken horror - " aresztowany, deportowany do Wilna gdzie został zamordowany " właścicel kamiennicy. Szkoda, że wtedy nie było "zielonych ludzików" - byliby sprawcami

zielonka, 2017-10-09 09:13:17 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU