PARTNER PORTALU
 • BGK

Raport o budżetach gmin na 2016 rok: Dochody i inwestycje w dół

 • Agnieszka Widera    16 grudnia 2015 - 13:30
Raport o budżetach gmin na 2016 rok: Dochody i inwestycje w dół

Gminy zwracają uwagę, że przygotowując budżet na 2016 r., naprawdę nie wiedzą, co je czeka (fot.fotolia)

Zrównoważony, spokojny, na przeczekanie, na złapanie oddechu – tak większość gmin określa swój budżet na 2016 r. Tym, co najbardziej odbije się na planach finansowych JST, jest wyraźny spadek unijnych dotacji. Nie wykluczone też, że trzeba będzie częściej w trakcie roku zmieniać uchwały budżetowe, jeśli planowane przez nowy rząd reformy wejdą w życie. Bo w to, że odbiją się na samorządowych finansach, nikt ze skarbników i włodarzy nie wątpi.
Zgodnie z ustawą o finansach publicznych radni powinni do końca roku przyjąć uchwałę budżetową dotyczącą finansów samorządu na przyszły rok. Przepisy dopuszczają, by w uzasadnionych przypadkach termin ten został przesunięty do 31 stycznia roku, którego budżet dotyczy. Większość gmin stara się jednak zakończyć rok z nowym budżetem i to na grudniowych sesjach rad miejskich i gminnych zapadają decyzje co do dochodów i wydatków JST w 2016 r.

Wcześniej z projektami zapoznaje się RIO, a nieraz też mieszkańcy. W przypadku Łodzi władze miasta ogłosiły konsultacje budżetu na 2016 r.

– Ten budżet jest budżetem bardzo zrównoważonym, staramy się nie zadłużać już więcej miasta – mówi w rozmowie z Portalemsamorzadowym.pl Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. – Postanowiliśmy, by 2016 rok był rokiem kończenia dużych inwestycji i przygotowania się do kolejnych inwestycji, ale wiążących się z wydatkowaniem środków w latach kolejnych. Łapiemy duży oddech i rozpoczynamy procesy rewitalizacji obszarowej – dodaje Zdanowska.

Stare konkursy unijne zakończone, nowych jeszcze nie ma

Większość inwestycji w samorządach w ostatnich latach realizowanych było dzięki środkom unijnym. Źródło dotacji Unii Europejskiej, jakie były dostępne w perspektywie lat 2007-2013, uległo wyczerpaniu. A rozpisywanie konkursów w ramach nowej perspektywy tak naprawdę dopiero się rozkręca. Jak to odbija się na budżetach gmin w 2015 r.?

Z 485,3 mln zł do 5,4 mln zł w Gdańsku (- 98,9 proc!), z 269 mln do 16,3 mln zł w Toruniu, z 242,2 mln do 27,3 mln zł w Gliwicach, z 45,4 mln zł do 0,9 mln zł w Rybniku, z 36,6 mln zł do 3,7 mln zł w Jastrzębiu Zdroju, z 10,3 mln zł do 0,25 mln w Bielsku Białej – to tylko przykłady, jak spadną dochody z tytułu unijnych dopłat w miastach w 2016 r. w porównaniu z rokiem 2015.

Choć oczywiście są miasta jak np. Piekary Śląskie, gdzie w 2016 r. oczekuje się z UE 11,75 mln zł przy 1,5 mln zł w roku 2015, czy Łomża, która też wpływów środków unijnych spodziewa się w 2016 r. więcej niż w roku bieżącym (15 mln zł w porównaniu z 11,5 mln zł w 2015 r.).

W ocenie prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego budżet zawiera wiele inwestycji potrzebnych miastu. Większość z nich będzie jednak możliwa do realizacji po uzyskaniu środków zewnętrznych.   – Mam nadzieję, że te inwestycje, które zostały zawarte w budżecie, uda nam się zrealizować – tłumaczył podczas przedstawiania budżetu na konferencji prasowej.KOMENTARZE (3)

 • Andrzej, 2016-01-01 16:55:36

  Może niekiedy bywa to prawdą, ale w większości jst coraz większą uwagę zwraca się na procesy planowania. Ci co piszą takie teksty jakoby samorządowcy nie znali się na tych procesach nie znają faktów i mają błędne mniemanie o tym, jak wygląda urząd od wnętrza. Takie obiegowe pinie krążą nie tylko po ...Internecie krzywdząc dobrze wykształconych i sprawnych praktyków planowania w jst.  rozwiń
 • Krzysztof, 2015-12-16 21:30:33

  Do okol: Statystyki nie zawsze oddają rzeczywistość. Np. Gliwice kończą w tym roku potężną inwestycje - Drogową Trasę Średnicową z niebotyczną dotacją unijną. Jasnme więc, ze w przyszłym roku liczby spadają...
 • okol, 2015-12-16 16:50:42

  A dlaczego w dół inwestycje- zadłużenie ponad miarę. A brak w planowanych dochodach środków unijnych?- zawsze planowali czego później i tak nie wykonali( albo wniosek o dotacje nie został zatwierdzony albo przesuwano co rok to samo). Samorządowcy nie posiadają wiedzy na temat planowania i nic n...ie czynią by ta wiedze posiąść, co sklecą skarbnicy z ksiegowymi to jest w planie  rozwiń