PARTNER PORTALU
  • BGK

Rating dla Gdańska potwierdzony. Perspektywa stabilna

  • JS    19 września 2016 - 11:53
Rating dla Gdańska potwierdzony. Perspektywa stabilna
Inwestycje Gdańska w latach 2016-2018 mogą wynieść łącznie 2 mld zł (fot. pixabay.com)

• Fitch Ratings potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi Gdańska (IDR) dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej na poziomie A- z perspektywą stabilną.
• Potwierdzenie ratingów odzwierciedla dobre wyniki operacyjne Gdańska, jak również mocne wskaźniki obsługi oraz spłaty zadłużenia
Zdaniem Fitch ratingi odzwierciedlają także dobre zarządzanie strategiczne i finansowe, które w połączeniu z dobrymi wynikami operacyjnymi zapewniają Gdańskowi wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych.

Miejskie inwestycje

Inwestycje Gdańska w latach 2016-2018 mogą wynieść łącznie 2 mld zł (średnio 20% wydatków budżetowych). Będzie to poziom niższy niż w latach 2012-2015, gdyż miasto dopiero rozpoczyna realizację inwestycji w ramach perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020. Jednak Fitch spodziewa się, że Gdańsk, podobnie jak w latach ubiegłych, sfinansuje większość wydatków majątkowych z nadwyżki bieżącej oraz bezzwrotnych dotacji na inwestycje dostępnych dla jednostek samorządu terytorialnego (JST) w Polsce, co ograniczy zapotrzebowanie Gdańska na finansowanie długiem.

Fitch ocenia, że w latach 2016-2018 dochody podatkowe miasta będą rosły, czemu powinien sprzyjać prognozowany wzrost gospodarczy (3,3% rocznie).

- Płynność Gdańska od lat jest dobra. W 2015 r. gotówka na rachunkach miasta przewyższała roczną obsługę zadłużenia prawie 1,3 raza (3 razy po wyłączeniu przedterminowej spłaty długu). Fitch spodziewa się, że miasto w latach 2016-2018 wykorzysta część wolnych środków na finansowanie inwestycji, jednak jego płynność pozostanie dobra - czytamy w podsumowaniu agencji ratingowej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.