PARTNER PORTALU
  • BGK

Rating Poznania. Moody's zmienia perspektywę na negatywną

  • pt    18 maja 2016 - 12:51
Rating Poznania. Moody's zmienia perspektywę na negatywną
Rating Poznania, tak jak Warszawy ma persopektwę negatywną (fot.poznan.pl)

• Agencja Moody's utrzymała rating Poznania na poziomie A3, jednocześnie zmieniając perspektywę ratingową ze stabilnej na negatywną.
• Powodem, jak uzasadnia Moody's, jest silna korelacja pomiędzy ryzykami kredytowymi państwa i samorządów.
Znaczna część przychodów operacyjnych Poznania, podobnie jak innych samorządów, pochodzi z budżetu centralnego. Wpływy z lokalnych podatków i innych źródeł stanowią w przypadku stolicy Wielkopolski 35 proc. tej kwoty. Miasto nie może mieć też wyższej oceny niż kraj.

Zmiany ratingu Polski zawsze będą się zatem przekładać się na ratingi miast, wpływając na zdolność do zaciągania zobowiązań finansowych i pozyskiwania inwestorów zagranicznych.

Pomimo zmiany perspektywy ratingowej na negatywną, ogólna ocena dla Poznania jest dobra, co znalazło odzwierciedlenie w utrzymaniu podstawowego ratingu na niezmienionym poziomie A3.

Wskaźniki ekonomiczne Poznania nie budzą zastrzeżeń ekspertów Moody's, przeciwnie - są ich zdaniem satysfakcjonujące. Miasto osiąga wysokie dochody - PKB na mieszkańca jest dwukrotnie wyższe niż średnia krajowa, spada też poziom długu.

Na koniec 2015 roku zadłużenie Poznania spadło do poziomu 55% przychodów z 63% w roku poprzednim. To efekt po pierwsze dynamicznej gospodarki oraz rozsądnego zarządzania finansami miasta, zauważa agencja.

Kilka dni temu Moody's utrzymał ocenę wiarygodności kredytowej Polski na dotychczasowym poziomie, zmieniając perspektywę ratingową na negatywną.

Konsekwencje tego odczuła już Warszawa, której także zmieniono perspektywę na negatywną.

W uzasadnieniu wskazał na wzrost ryzyk kredytowych związanych m.in. ze zwiększeniem wydatków bieżących, w tym przede wszystkim na świadczenia w ramach programu 500+ czy też z zamiarem obniżenia wieku emerytalnego.

Eksperci Moody's mówią też o pogorszeniu klimatu inwestycyjnego w kraju, jako przyczynę podając nieprzewidywalną politykę państwa, w tym niejednoznaczne stanowisko w kwestii przewalutowania kredytów denominowanych w walucie zagranicznej oraz utrzymujący się pat w konflikcie między rządem a Trybunałem Konstytucyjnym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.