PARTNER PORTALU
 • BGK

Ratingi mazowieckiego stopień wyżej

 • pt    23 maja 2016 - 19:40
Ratingi mazowieckiego stopień wyżej
Fitch podniósł ratingi mazowieckiego, gdyż uważa, że wyniki finansowe i wskaźniki obsługi zadłużenia w latach 2014-2015 ustabilizowały się i odpowiadają wyższemu ratingowi.

• Fitch Ratings podniósł ratingi województwa mazowieckiego.
• Międzynarodowy długoterminowy rating dla zadłużenia w walucie zagranicznej z BBB na BBB+, międzynarodowy długoterminowy rating dla zadłużenia w walucie krajowej z BBB+ na A-.
• Długoterminowym rating krajowy mazowieckiego podniesiono z A+(pol) na AA(pol).




Fitch podniósł także długoterminowy rating w walucie zagranicznej z BBB na BBB+ dla obligacji województwa wyemitowanych w transzach o wartości 50 mln euro i 32 mln euro.

Fitch podniósł ratingi województwa, gdyż uważa, że wyniki finansowe i wskaźniki obsługi zadłużenia w latach 2014-2015 ustabilizowały się i odpowiadają wyższemu ratingowi.

Ratingi biorą pod uwagę spadające zadłużenie bezpośrednie oraz przedterminową spłatę zobowiązań, co zapewnia województwu bezpieczną obsługę zadłużenia.

Stabilna perspektywa ratingów odzwierciedla oczekiwania Fitch, że w średnim okresie województwo utrzyma solidne wyniki budżetowe i dobrą płynność, czemu sprzyjają zarówno niższe wpłaty na subwencję ogólną dla województw (tzw. “janosikowe”), jak również utrzymanie w mocy programu postępowania ostrożnościowego.

Ten ostatni warunkuje, że inwestycje województwa będą finansowane nowym długiem tylko po spełnieniu ściśle określonych warunków. Ratingi uwzględniają także wysokie ryzyko pośrednie mazowieckiego, wynikające głównie z konieczności udzielania stałego i znacznego wsparcia finansowego dla podmiotów leczniczych.

- W latach 2016-2018 spodziewamy się, że województwo utrzyma solidne wyniki operacyjne z marżą operacyjną około 25%, znacznie wyższą niż marże uzyskiwane w latach 2010-2014 (średnio 10%) – pisze Fitch.

Wynikać to powinno z niższych wydatków na wpłaty województwa na „janosikowe” oraz z restrykcji dotyczących wydatków wprowadzonych przez program postępowania ostrożnościowego (PPO), w połączeniu z oczekiwaną dobrą dynamiką wzrostu podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) – dodaje agencja.

Dodatkowo, w związku ze zmianami prawnymi począwszy od 2015r. wpłaty mazowieckiego na „janosikowe” są znacznie niższe niż dokonywane przez województwo w latach 2012-2014. Wpłaty w 2015r. (271 mln zł) i spodziewane w 2016r. (318 mln zł) przestaną być największym wydatkiem mazowieckiego i stanowić będą mniej niż 20% wydatków operacyjnych (2013r.: 35%), zwiększając jego elastyczność budżetową.

Fitch prognozuje, że nadwyżka operacyjna województwa w latach 2016-2018 powinna wynieść średnio 570 mln zł i przewyższać roczną obsługę zadłużenia co najmniej 2-krotnie, pomimo spodziewanego wzrostu obsługi zadłużenia.

W latach 2017-2018 wraz z wykupem programu obligacji o wartości 349 mln zł, obsługa zadłużenia wzrośnie do 250 mln zł średnio rocznie (2012-2015: 89 mln zł).

- Zgodnie z naszą prognozą zadłużenie mazowieckiego spadnie z 1,5 mld zł na koniec 2015r. do około 1,0 mld zł na koniec 2018r., co wynikać będzie ze spłat długu zgodnie z harmonogramem. Zadłużenie będzie umiarkowane i spadnie z 71% dochodów bieżących na koniec 2015r. do około 40%-45% na koniec 2018r.

Spadek zadłużenia będzie też zgodny z postanowieniami programu PPO dotyczącymi ograniczeń w zadłużaniu się, zgodnie z którymi mazowieckie może rozpocząć nowe inwestycje finansowane długiem tylko po spełnieniu ściśle określonych warunków (np. finansowane z udziałem środków unijnych), że nie wymagają one finansowania długiem.

Zdaniem Fitch sytuacja płynnościowa województwa w 2015r. znacznie się poprawiła. Wolne środki wzrosły z 114 mln zł na koniec 2014r. do 165 mln zł na koniec 2015r. Oczekujemy, że w latach 2016-2018 płynność mazowieckiego pozostanie dobra, zapewniając tym środki do obsługi długu. Na ratingi Województwa pozytywnie wpłynął fakt uregulowania w kwietniu 2016r. spornej kwoty „janosikowego” za 2014r.

Województwo zapłaciło 165,8 mln zł z 182,1 mln zł i zakładamy, że spłaci resztę do końca roku. Biorąc pod uwagę spłatę „janosikowego” i przedterminową spłatę długu szpitala Bródnowskiego (70 mln zł), które Województwo przejęło w procesie jego restrukturyzacji, wskaźnik zadłużenia ogółem i zobowiązań pośrednich netto (ryzyko bezpośrednie i pośrednie) do dochodów bieżących wyniósłby 106,5% (2015: 117,7%).

Wskaźniki ekonomiczne Mmzowieckiego są wyższe od średniej krajowej. Produkt Krajowy Brutto w przeliczeniu na jednego mieszkańca województwa (ponad 5 milionów mieszkańców) stanowił 161% średniej krajowej w 2013r. (ostatnie dostępne dane) i to głównie dzięki usługom, które dominują w gospodarce lokalnej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.