PARTNER PORTALU
  • BGK

Realna władza czy przedwyborczy haczyk? – raport o budżetach obywatelskich w Polsce

  • AT    20 marca 2014 - 19:44
Realna władza czy przedwyborczy haczyk? – raport o budżetach obywatelskich w Polsce

Czy rządzący są gotowi dzielić się władzą nad częścią publicznych pieniędzy? A może budżety obywatelskie mają być tylko „kiełbasą” wyborczą?
Fundacja im. Stefana Batorego opublikowała raport pt. „Budżet obywatelski w Polsce”.

- W ciągu ostatnich trzech lat budżet obywatelski wprowadzono w ponad 70 polskich gminach. To na nich wzorować się będą kolejne samorządy. Ważne, żeby w przedwyborczej gorączce nie wybrać tych rozwiązań, które już okazały się niefortunne – wyjaśnia Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji Batorego.

– Wydaliśmy raport, w którym przedstawiamy dobre praktyki i pokazujemy, jak sami mieszkańcy mogą zadbać, by w ich miejscowości również wprowadzono właściwe rozwiązania - dodaje.

Czytaj też:  Będzie przymusowy budżet obywatelski?

Raport Fundacji Batorego służyć może jako przewodnik dla samorządów, które chciałyby wprowadzić budżet obywatelski. Zwraca  uwagę na tematy wymagające refleksji.

Pierwszy, który się nasuwa to, ile pieniędzy należy oddać do dyspozycji obywatelom. Łódź przekazała 20 mln (co było kwotą rekordową), a z kolei gmina Kęty pozwoliła obywatelom współdecydować o losie niemal 4% lokalnego budżetu czyli (co było rekordowym udziałem w całości gminnych zasobów). We Wrocławiu zaś decydowano o 0,8 promilach całego miejskiego budżetu.

Z całym raportem można zapoznać się tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Alka, 2014-03-23 00:06:50

    A co to jest ,,budżet obywatelski" ? Czy ,,oddanie do dyspozycji obywatelom", czy ,,pozwolenie obywatelom współdecydować" ? To dwa zupełnie różne pojęcia !!! Może należałoby najpierw ustalić co to jest ,,budżet obywatelski", bo nie wiemy o czym mówimy. To, co się dzieje w niektór...ych gminach/miastach jako ten budżet, to najwyżej referenda tematyczne, ale przede wszystkim kiełbasa wyborcza dla naiwnych.  rozwiń
  • A.Koza, 2014-03-22 15:09:14

    Gdyby chociaż część z budżetów gminnych „uwalnianych” w wyniku przekazania szkoły czy przedszkola organizacji pozarządowej była wydatkowana w ramach budżetu obywatelskiego, to byłoby łatwiej przekonać rodziców do zmiany organu prowadzącego placówki.