PARTNER PORTALU
  • BGK

Referenda w sprawie ulg przejazdowych

  • PAP    19 listopada 2012 - 11:54
Referenda w sprawie ulg przejazdowych

W obronie tzw. świadczeń przejazdowych od wtorku w całym kraju mają ruszyć referenda strajkowe zorganizowane przez kolejowe związki.
Spór dotyczy zmian w ulgach przejazdowych emerytów i rencistów kolejowych. Zmiany mają wejść w życie od 2013 r. W woj. śląskim referendum zostanie w środę połączone z innym - w sprawie przystąpienia do generalnego strajku solidarnościowego w regionie. Strajk ten miałby odbyć się w lutym przyszłego roku.

Jak poinformował w poniedziałek Stanisław Kokot z kolejarskiej Solidarności, ogólnopolskie referendum w sprawie strajku zorganizowanego w obronie utrzymania świadczeń przejazdowych rozpocznie się we wtorek - po zakończeniu tworzenia komisji referendalnych. Głosowania w poszczególnych regionach odbywać się mają w kolejnych dniach.

Planowane zmiany w sprawie ulgowych przejazdów dla emerytowanych pracowników Grupy PKP zakładają, że 80-proc. ulga zostanie, zmieni się jednak sposób wykupu zniżki. Od przyszłego roku emerytowani pracownicy będą musieli wykupić ją samodzielnie.

Dzięki temu Grupa PKP chce zaoszczędzić ok. 27 mln zł. Roczny koszt wykupu 80-proc. zniżki na bilety kolejowe ma wynieść 140 zł, czyli 12 zł miesięcznie. Dopłata do ulgi na przejazdy pierwszą klasą ma wynosić 160 zł.

Na podstawie porozumienia kolejowi emeryci mają mieć możliwość wykupienia prawa do zniżek na przejazdy pociągami PKP Intercity, Kolei Mazowieckich, SKM Trójmiasto i WKD. Związkowcy protestują przeciw tym zmianom.

Domagają się albo utrzymania świadczeń w dotychczasowym kształcie, albo wprowadzenia w zamian rekompensat w wysokości 720 zł brutto dla każdego pracownika.

Ogólnopolskie referendum w sprawie strajku organizują: Solidarność, Federacja Związków Zawodowych Pracowników PKP oraz Konfederacja Kolejowych Związków Zawodowych. Z kolei regionalne referendum strajkowe w woj. śląskim organizuje Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, w skład którego wchodzą reprezentanci czterech największych central związkowych: Solidarności, OPZZ, Forum Związków Zawodowych i Sierpnia 80. Referendum jest elementem przygotowań do solidarnościowego strajku w regionie zaplanowanego na luty przyszłego roku.

Powołując 23 października Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy, jego członkowie napisali, że ich celem jest ochrona mieszkańców woj. śląskiego przed skutkami kryzysu gospodarczego i utratą miejsc pracy, a także ochrona przedsiębiorstw w tym regionie.

Komitet wyraża też sprzeciw wobec rosnących kosztów utrzymania oraz łamania praw pracowniczych w Polsce. Związkowcy sformułowali pięć postulatów. Domagają się m.in. stworzenia programu osłon i ulg podatkowych, pozwalających na utrzymanie zatrudnienia w okresie kryzysu oraz wprowadzenia rekompensat dla przedsiębiorstw objętych skutkami pakietu klimatyczno-energetycznego.

Ewentualny protest w lutym poprzedzić mają referenda strajkowe w poszczególnych branżach - najpierw na kolei i w hutnictwie. Środowe regionalne referendum w woj. śląskim na kolei odbędzie się równolegle z kolejowym referendum ogólnopolskim w sprawie ulg.

Na ten dzień zaplanowano również referenda w sprawie strajku solidarnościowego w woj. śląskim w zakładach hutniczych, w przemyśle metalowym oraz w Kombinacie Koksochemicznym Zabrze.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • marcin - dyżurny ruchu, 2012-11-19 15:02:13

    Obrona ulg emerytów to jedno. Natomiast niezorientowany redaktor przepisał tylko zdania z kolejowych portali nie wiedząc, że chodzi tu o zabranie mozliwości przejazdów z ulgą WSZYSTKIM PRACOWNIKOM SPÓŁEK zrzeszonych w ZPK pociągami Przewozów Regionalnych. Podział PP PKP na spółki i wielokrotne restr...ukturyzacje prowadziły do likwidacji mniejszych zakładów i sekcji. Dlatego większość pracowników liniowych, warsztatowych itp. zmuszona jest dojeżdżać do pracy po 100 i więcej kilometrów. Zarabiając 1800 zł (jak ja z 7-letnim stażem w PLK) trudno wykupić bilet miesięczny na dojazd do Lublina za 440 zł. Mam nadzieję, że wyjaśniłem to co niewyjaśnione a powyższym artykule.  rozwiń