PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum także dla wyrażenia stanowiska

  • PAP    9 stycznia 2013 - 19:43
Referendum także dla wyrażenia stanowiska

Senat w środowym głosowaniu przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o referendum lokalnym, według której referenda będą mogły być przeprowadzane także dla wyrażenia stanowiska m.in. w istotnych sprawach społecznych lub gospodarczych. Za nowelizacją, w kształcie przyjętym w połowie grudnia ub.r. przez Sejm, opowiedziało się 94 senatorów.
Nowelizacja ustawy, która wywodzi się z projektu senackiego, zakłada, że referenda będą mogły być przeprowadzane również dla wyrażenia stanowiska w istotnych sprawach dotyczących społecznych, gospodarczych lub kulturowych więzi łączących daną wspólnotę. Zachowana zostaje także możliwość przeprowadzenia referendum w sprawie samoopodatkowania. Nowelizacja ta jest realizacją orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2003 roku.

Podczas środowej dyskusji nad nowelą senatorowie podkreślali, że nowela jest "ważnym ogniwem wzmacniającym demokrację w Polsce", a mieszkańcy lokalnych społeczności otrzymują uprawnienia do zabierania głosu poprzez referendum we wszystkich najważniejszych dla tej wspólnoty sprawach.

Dotychczas ustawa o referendum lokalnym stanowi, że mieszkańcy mogą wyrażać w referendum swoją wolę co do sposobu rozstrzygania sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki samorządu lub w sprawie odwołania władz danego samorządu, a w przypadku gminy także wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

W trakcie prac sejmowych nad nowelizacją negatywnie zaopiniowana została propozycja Senatu podwyższenie z 10 do 15 proc. progu uprawnionych do głosowania, na wniosek których przeprowadza się referendum ws. odwołania organów gmin, nie będących miastami na prawach powiatu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.