PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum w Krakowie może słono kosztować

  • PAP/Dziennik Polski    28 maja 2014 - 07:31

Krakowowi grozi odszkodowanie za wycofanie się z olimpijskiego wyścigu. Zawiodła obsługa prawna umowy z firmą odpowiedzialną za nasz wniosek.
Jak alarmuje "Dziennik Polski", władze miasta podpisały nieprecyzyjną umowę ze szwajcarską firmą Event Knowledge Services (EKS), która przygotowała wniosek Krakowa o organizację zimowych igrzysk w 2022 roku. Nie uwzględniono w niej możliwości wcześniejszego zakończenia starań o imprezę z powodu np. referendum.

Czytaj też: Ile rzeczywiscie kosztowałyby igrzyska w Krakowie

Zawarto jedynie zapis, wedle którego Kraków może przerwać współpracę, jeśli dojdzie do "istotnej zmiany okoliczności powodującej, że wykonanie umowy nie leży w interesie publicznym, czego nie można było przewidzieć w chwili zawarcia umowy".

"Referendum nie można zaliczyć do niespodziewanych okoliczności, które usprawiedliwiają zerwanie umowy. Taką okolicznością może być np. trzęsienie ziemi, w wyniku którego ucierpiałaby infrastruktura sportowa" - uważa prof. Zbigniew Ćwiąkalski, były minister sprawiedliwości.

"Jeszcze nie wiem, czy będziemy starać się o odszkodowanie. W przyszłym tygodniu zaczniemy rozmawiać na ten temat z władzami Krakowa" - powiedział Craig McLatchey, właściciel szwajcarskiej firmy EKS, która przygotowała wniosek i już zainkasowała za niego 3,6 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • magmam, 2014-05-28 13:14:11

    Życzę szwajcarskiej firmire powodzenia przynajmniej będzie pewne , ze zarobionych pieniędzy nie zmarnują . Dla przypomnienia w naszym kraju mamy więcej wiceministrów finansów aniżi liczy cały rzad Szwajcarii !
  • uważny, 2014-05-28 08:49:31

    Ćwiąkalski niech lepiej prowadzi dalej swoją działalność polityczną bo bzdury głosi, tym bardziej, że nikt nie mówi o "niespodziewanych okolicznościach" lecz o "istotnej zmianie okoliczności", a w tym przypadku referendum należy traktować jako okoliczność, której nie dało się lit...eralnie przewidzieć, tak jak nie można przewidzieć zmiany przepisów prawnych w chwili zawierania umowy. A może referendum pokrzyżowało Ćwiąkalskiemu i PO kręcenie swoich lodów przy okazji tej imprezy?  rozwiń