PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum w Legionowie: Marszałek Senatu zapewnia, że wynik będzie brany pod uwagę

  • PAP/MN    27 marca 2017 - 12:37
Referendum w Legionowie: Marszałek Senatu zapewnia, że wynik będzie brany pod uwagę
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski uważa, że PiS jako poważni politycy, musi wziąć wyniki referendum pod uwagę. (fot. Twitter)

Marszałek Senatu skomentował wyniki referendum w Legionowie, dotyczące powiększenia Warszawy.
• Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapewnił, że wyniki referendum w Legionowie będą brane od uwagę w sprawie projektu utworzenia metropolii warszawskiej.

• Przypomniał przy okazji o referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy, które - jak mówi - było bojkotowane przez polityków PO.

• W referendum w Legionowie większość mieszkańców opowiedziała się przeciw przyłączaniu gminy do Warszawy.  

Karczewski był proszony na poniedziałkowym (27 marca) briefingu w Senacie o komentarz do referendum w Legionowie. Pytano go, czy jego wyniki powinny być przez PiS wzięte pod uwagę, na przykład przy okazji konsultacji przygotowanego przez PiS projektu ustawy o ustroju m. st. Warszawy.

"Na pewno wynik tego referendum jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę, wiem jaki jest wynik. Natomiast ja bym chciał, aby w Polsce pewne kwestie, sprawy odbywały się za pomocą referendów. Przypomnę referendum o odwołanie pani prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, które było bojkotowane przez PO i przypomnę referendum, do którego doszło w wyniku działań pana prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym wzięło udział 7 proc. obywateli" - podkreślił.

Czytaj też: Posłanka PiS: W Legionowie nie zrozumiano pytania w referendum

Nawiązał w ten sposób do referendum ogólnokrajowe przeprowadzonego 6 września 2015. Głosujący odpowiadali w nim na trzy pytania, dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, stosunku do dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz interpretacji zasad prawa podatkowego w razie wątpliwości na korzyść podatnika.

W referendum w Legionowie zagłosowało 46,72 proc. uprawnionych, tym samym jest ono ważne (konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja). 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej.

Referendum było inicjatywą radnych Legionowa, uchwałę w tej sprawie przyjęli podczas sesji 8 lutego

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.