Referendum w Legionowie: Marszałek Senatu zapewnia, że wynik będzie brany pod uwagę

Marszałek Senatu skomentował wyniki referendum w Legionowie, dotyczące powiększenia Warszawy.
Referendum w Legionowie: Marszałek Senatu zapewnia, że wynik będzie brany pod uwagę
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski uważa, że PiS jako poważni politycy, musi wziąć wyniki referendum pod uwagę. (fot. Twitter)

• Marszałek Senatu Stanisław Karczewski zapewnił, że wyniki referendum w Legionowie będą brane od uwagę w sprawie projektu utworzenia metropolii warszawskiej.

• Przypomniał przy okazji o referendum w sprawie odwołania prezydent stolicy, które - jak mówi - było bojkotowane przez polityków PO.

• W referendum w Legionowie większość mieszkańców opowiedziała się przeciw przyłączaniu gminy do Warszawy.  

Karczewski był proszony na poniedziałkowym (27 marca) briefingu w Senacie o komentarz do referendum w Legionowie. Pytano go, czy jego wyniki powinny być przez PiS wzięte pod uwagę, na przykład przy okazji konsultacji przygotowanego przez PiS projektu ustawy o ustroju m. st. Warszawy.

"Na pewno wynik tego referendum jako poważni politycy weźmiemy pod uwagę, wiem jaki jest wynik. Natomiast ja bym chciał, aby w Polsce pewne kwestie, sprawy odbywały się za pomocą referendów. Przypomnę referendum o odwołanie pani prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, które było bojkotowane przez PO i przypomnę referendum, do którego doszło w wyniku działań pana prezydenta Bronisława Komorowskiego, w którym wzięło udział 7 proc. obywateli" - podkreślił.

Czytaj też: Posłanka PiS: W Legionowie nie zrozumiano pytania w referendum

Nawiązał w ten sposób do referendum ogólnokrajowe przeprowadzonego 6 września 2015. Głosujący odpowiadali w nim na trzy pytania, dotyczące wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu, stosunku do dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz interpretacji zasad prawa podatkowego w razie wątpliwości na korzyść podatnika.

W referendum w Legionowie zagłosowało 46,72 proc. uprawnionych, tym samym jest ono ważne (konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja). 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej.

Referendum było inicjatywą radnych Legionowa, uchwałę w tej sprawie przyjęli podczas sesji 8 lutego

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE

PARTNER SERWISU