PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum w Legionowie, według posłanki PiS, to pieniądze wyrzucone w błoto

  • PAP/MN    27 marca 2017 - 10:27
Referendum w Legionowie, według posłanki PiS, to pieniądze wyrzucone w błoto
Legionowo opowiedziało się przeciw włączeniu do metropolii. (fot. premier.gov.pl)

Posłanka PiS uważa, że w świetle nadchodzących konsultacji nt. metropolii warszawskiej, referendum było niepotrzebne.
• Posłanka PiS Małgorzata Gosiewska uważa, że pieniądze na referendum w Legionowie zostały wyrzucone w błoto. 

• Uznała, że wkrótce odbędą się konsultacje, gdzie każdy mieszkaniec będzie miał szansę wypowiedzieć się w sprawie metropolii warszawskiej. 

• W kwestii przyłączenia do metropolii Legionowa - po tym, jak mieszkańcy opowiedzieli się przeciw - posłanka stwierdziła, że pytanie w referendum nie zostało w pełni zrozumiane przez mieszkańców. 

W referendum przeciw włączeniu do metropolii warszawskiej w Legionowie zagłosowało w niedzielę 46,72 proc. uprawnionych, tym samym jest ono ważne (konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja). 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej. Referendum było inicjatywą radnych Legionowa, uchwałę w tej sprawie przyjęli podczas sesji 8 lutego.

"Zostały wyrzucone niepotrzebnie pieniądze, które mogły być wydane na inne, ważne faktycznie sprawy" - stwierdziła w TVP Info posłanka Małgorzata Gosiewska (PiS).

Gosiewska dodała, że "każda gmina ma prawo organizować referenda, tyle tylko, że trochę szkoda pieniędzy, ponieważ dopiero teraz rozpoczynamy konsultacje" w sprawie przygotowanego przez PiS projektu ustawy o ustroju m. st. Warszawy. Zaznaczyła, że to bardzo szerokie konsultacje, "jakich do tej pory jeszcze nigdy nie było". "Konsultacje, gdzie każdy będzie mógł się wypowiedzieć - i mieszkaniec Warszawy, i mieszkaniec gminy Legionowo, i wszystkich tych gmin, które w planach ewentualnie znalazłyby się w ramach metropolii. Nie metropolii Warszawy, ale metropolii warszawskiej" - zaznaczyła Gosiewska.

Czytaj też: Reforma edukacji: PSL i ZNP zbierały podpisy w sprawie referendum

Zapewniła, że konsultacje odbywają się za pośrednictwem różnych mediów - w tym strony internetowej, gdzie zamieszczona jest ankieta, i bezpośrednich spotkań z mieszkańcami. Następnie, dodała, "nasi specjaliści będą opracowywać już końcowy model projektu ustawy".

Zapytana, czy jest za tym, żeby miasto stołeczne Warszawa jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego objęło całą gminę Legionowo, stwierdziła: "Pytanie jest nieadekwatne do rzeczywistych planów i na pewno nie w pełni było zrozumiane przez uczestników referendum". Posłanka zaapelowała, aby poczekać z oceną sytuacji do czasu zakończenia konsultacji.

Gosiewska poinformowała, że konsultacje potrwają trzy tygodnie, ale jeśli zainteresowanie będzie duże - ten czas może się wydłużyć. Potem nastąpi ich analiza i powstanie projekt ustawy. "Reszta zależy od parlamentu" - skwitowała.

Początek konsultacji społecznych posłowie PiS ogłosili w zeszły piątek. Konsultacje mają potrwać do połowy kwietnia.

Przygotowany przez PiS projekt ustawy o ustroju m. st. Warszawy zakłada, że Warszawa stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • dj, 2017-03-27 12:10:41

    W Legionowie nie zrozumiano pytania, a w gminie Dobrzeń Wielki wyniki konsultacji sfałszowała ukryta opcja Niemiecka (przeciw przylączeniu do Opola przy frekwencji ponad 60% zagłosowało 99,7%) Szanowny Pan Wojewoda (PiS) ocenił, iż zainteresowanie mieszkańców było średnie. Trzymam kciuki Legionowo! ...My od 1 stycznia br jestesmy gminą siłą podzieloną. TAK PIS SLUCHA LUDZI!!!!  rozwiń