PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum w sprawie podziału gminy Kłobuck - nieważne

  • PAP    20 stycznia 2014 - 10:12
Referendum w sprawie podziału gminy Kłobuck - nieważne

Nie dojdzie do podziału gminy Kłobuck (Śląskie). Niedzielne referendum w tej sprawie jest nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji - poinformował w poniedziałek PAP dyrektor częstochowskiej delegatury Krajowego Wyborczego Andrzej Jedyk.
Uprawnionych do udziału w referendum w Kłobucku było nieco ponad 17 tys. osób; aby głosowanie było ważne do urn musiałoby pójść co najmniej 30 proc. uprawnionych, czyli 5112 osób.

Jedyk poinformował PAP, że w referendum wzięły udział 2673 osoby, 2624 z nich oddały głosy ważne. Frekwencja wyniosła 15,66 proc.

Grupa 23 osób, która zainicjowała referendum, chciała, by z Kłobucka, który jest stolicą powiatu skupiającego dziewięć gmin - wydzielono nową gminę Kamyk. Według nich umożliwiłoby mieszkańcom pięciu sołectw efektywniejsze gospodarowanie pieniędzmi. W skład nowej gminy miałyby wejść sołectwa: Kamyk, Biała, Nowa Wieś, Borowianka i Kopiec.

Zdaniem pomysłodawców referendum obecny skład rady gminy w Kłobucku nie jest korzystny dla tych pięciu sołectw. Radę tworzy 21 radnych, z czego 14 reprezentuje Kłobuck, a 7 pozostałe miejscowości.

Wniosek o przeprowadzenie referendum grupa inicjatywna złożyła burmistrzowi Kłobucka w marcu ubiegłego roku. Gdy rada gminy nie podjęła uchwały w tej sprawie, wpłynęła skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który 14 października 2013 roku wydał wyrok uznający wniosek. Na tej podstawie komisarz wydał 9 grudnia postanowienie w sprawie przeprowadzenia referendum.

Historia gminy Kamyk sięga dwudziestolecia międzywojennego. W 1952 roku gmina została mocno okrojona, a w 1954 roku przestała istnieć. Po raz kolejny funkcjonowała w latach 1973-1976. Plany ponownej reaktywacji gminy pojawiły się w 2011 roku.

Było to kolejne w ostatnich tygodniach takie referendum w woj. śląskim. 30 grudnia na temat podziału gminy wypowiadali się mieszkańcy Czerwionki-Leszczyn. Tamto referendum także było nieważne z powodu niskiej frekwencji. Do urn poszło niespełna 7 proc. uprawnionych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.