PARTNER PORTALU
  • BGK

Referendum w Warszawie wstrzymane. Radni podejmą temat na nadzwyczajnej sesji

  • MN    13 marca 2017 - 14:44
Referendum w Warszawie wstrzymane. Radni podejmą temat na nadzwyczajnej sesji
Hanna Gronkiewicz-Waltz podejmie temat referendum ws. powiększenia Warszawy. (fot. mos.gov.pl)

Referendum w sprawie powiększenia Warszawy wstrzymane. Na nadzwyczajnej sesji rady miasta, prezydent stolicy powie, jakie niesie to ze sobą konsekwencje.
• We wtorek (14 marca) stołeczni radni zajmą się rozstrzygnięciem wojewody ws. referendum gminnego.

• Chodzi o referendum, w którym mieszkańcy mogliby się wypowiedzieć za lub przeciw powiększeniu Warszawy.

• Jak się okazało, wojewoda mazowiecki wstrzymał wykonanie uchwały o przeprowadzeniu referendum. 

We wtorek, 14 marca o godz. 17.30, odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady m.st. Warszawy, podczas której zostanie przedstawiona informacja prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz, dotycząca konsekwencji rozstrzygnięcia nadzorczego wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery, stwierdzającego nieważność uchwały Rady m.st. Warszawy w sprawie przeprowadzenia referendum gminnego.

Przypomnijmy, że 30 stycznia 2017 r. grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy. Projekt dotyczy przyłączenia okolicznych gmin do Warszawy i nie był przedmiotem konsultacji z mieszkańcami stolicy.

Czytaj też: ZNP: ponad 350 tys. podpisów za referendum ws. reformy edukacji

Stołeczny magistrat podkreśla, że w ocenie ekspertów sposób, w jaki ten projekt został złożony, jest niezgodny z zasadami demokracji. Przypomina też, że oprócz debaty na temat samych zapisów ustawy, szeroko komentowane było też ryzyko przyjęcia ustawy z pominięciem konsultacji z samorządowcami i mieszkańcami Warszawy i gmin, których projekt dotyczy.

O przeprowadzeniu referendum ws. powiększenia Warszawy rada miasta zdecydowała 6 lutego 2017 r. Referendum miało się odbyć 26 marca. Jednak wojewoda mazowiecki zawiadomieniem z 23 lutego wszczął postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności podjętej przez radę miasta uchwały i wstrzymał jej wykonanie. 9 marca zawiadomił o wydaniu rozstrzygnięcia nadzorczego stwierdzającego nieważność uchwały rady miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Jotka, 2017-03-14 08:39:37

    Do wdzivny: Tzw. Obywatelu, który musisz obywać się z wielu dla siebie świadczeń, bierz sprawy w swoje, nie ubrudzone jeszcze partyjniactwem, RĘCE! Partyjniaka goń, goń, goń, zanim go dosięgnie ludu dłoń (albo pięść).
  • wdzivny, 2017-03-13 15:59:59

    I tak jedna osoba z poza miasta decyduje co miasto może, a czego nie może zrobić. Ciekawe, że na referendum w sprawie odwołania prawidłowo wybranej prezydent wyrzucono pieniądze, a wojewoda wtedy nie reagował. Kto w końcu miasem rządzi?Tak to jest kiedy partyjniactwo bierze górę na obywatelami....  rozwiń